Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 663369 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Tot din ciclul fara cuvinte...
   Zici ca-i un vis urat !
  @jupanul1  ia-o ca atare! Eu nu cred ca-i departe de adevar.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline shpeedy


   Zici ca-i un vis urat !


Poate pentru ca - pentru unii dintre noi, care nu stam in mila Statului si ne dorim ceva mai mult de la viata - chiar este...  :-?
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14404
  • Thanked: 3400 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
@shpeedy, nu achiesez cu modul tau de abordare. Nu toti bugetarii stau la mila statului si de unii dintre ei chiar ai nevoie. Inclusiv tu, care lucrezi la privat...
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline fireburn

Gabi, probabil Spidu' vorbeste de "nepotii/unchii/rudele" de care te lovesti in aparatul birocratic.
Ala care munceste e oricum ingropat in hartii si nu prea interactionezi cu el.

Si la privat sunt oameni care muncesc si oameni care nu.
_______________________
Fac ce vreau, dar stiu ce fac ?
 

Offline shpeedy

@gabineg - cateva clarificari:
- nu am facut referire la vreo categorie anume si nu am facut vreo generalizare;
- cunosc (si sunt constient ca exista) si oameni capabili/corecti in mediul bugetar, la fel cum cunosc si cazuri de personaje lipsite de caracter/verticalitate in mediul privat (culmea, in companii respectabile);
- nu sunt impotriva Statului, din contra chiar sunt pentru un Stat puternic, care - de pe urma taxelor colectate - sa vina in sprijinul nevoilor populatiei, nu impotriva. Sunt in schimb impotriva unui stat egalitarist in saracie si asistential, asa cum tinde sa devina cel actual.
- intr-adevar faptul ca lucrez in mediul privat ma face deopotriva interesat de existenta unui Stat functional, pentru ca el este principalul finantator al marilor proiecte (ce ar trebui sa existe intr-un stat functional), din care apar si investitiile de toate marimile in diferitele domenii private.
« Ultima Modificare: 25.Sep.2017, 11:55:18 a.m. de shpeedy »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline enicky

.... pentru unii dintre noi, care nu stam in mila Statului...
              De fapt in articolul respectiv se intampla totul in privat, iar subiectii(25-35ani) stateau la mila ...parintilor.   Aportul Statului  ar fi in zona educatiei/invatamantului, dar stiti cum e vorba : "Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista". :)
     Autorul punea accent pe dorinta de munca, pregatirea si interesul de avea un job al tinerei generatii.
     
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline hugbear

Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline rexkrokiDAU

Alba-neagra cu economia: Cum a bulversat coalitia de guvernare PSD-ALDE mediul de afaceri cu decizii intempestive si cu initiative retrase total sau partial

http://m.hotnews.ro/stire/22023364

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14404
  • Thanked: 3400 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Facerea de bine aducatoare de amenda...  :pardon:
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: enicky

Offline enicky

      Asta dovedeste pentru a nu stiu cata oara nivelul minim de inteligenta al unei mari ponderi din popuatia acestei tari, nivel observat zinic chiar pe strada sau in alte locuri publice, in politica, etc., ca ne meritam soarta de popor  manipulat si furat ! Intalnesti chiar concetateni cu studii solide, functii de conducere, situatie financiara de top, dar care n-au discernamant sa deosebeasca binele de rau, frumosul de urat, situatiile sau ideile importante/vitale de cele simple/insignifiante, complacandu-se intr-un stil balcanic de mahala si vorbind discutii. Te intrebi  cum a "reusit" totusi asemenea om.  Cu regret o spun !
      Si chiar cum spune in articol : nicio fapta buna nu ramane nepedepsita, sau facerea de bine.... Cat despre organele de politie locala,  no comment.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip