Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 668102 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline deconectat

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 762
  • Gen: Bărbat
  • Membru cu logan
42 is not an anwser, it's an error code. the universe is saying 'Error 42: meaning to universe not found'
http://deconectat.wordpress.com/
 

Offline bogdanb

O sa ajungem ca in Idiocracy... :(

Daca ne luam dupa acest asa-zis studiu, as zice ca deja am ajuns... :-O
Totusi, rezultatul e cel putin tendentios. Pana si in cel mai indepartate sate am vazut antene de satelit. Pana si in sate din fundul tarii si din varfuri de munte am vazut copii mergand la scoala.
Refuz sa cred ca un procent atat de semnificativ dintre noi sunt practic analfabeti. Dar sunt convins ca un procent mult mai mare de 50% sunt practicanti de ritualuri religioase.
SX4 4x4 1.6GS aka Suzie Q :)
 

Offline deconectat

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 762
  • Gen: Bărbat
  • Membru cu logan
Pana si in cel mai indepartate sate am vazut antene de satelit.
Si crezi ca taraf tv e o sursa buna de educatie?

Nu stiu foarte multe despre cum a fost realizat acest studiu, nu am vazut intrebarile si nu stiu care a fost esantionul. Nu am gasit informatiile astea pe nici un site de stiri.
Fiind vorba de un studiu efectuat de o facultate, am sa presupun ca a fost facut de studenti care au vrut si ei un punct - 2 in plus la nota si care au fost lenesi. Respondentii cel mai probabil sunt bucuresteni (deci nu oameni de la tara) care au mult timp liber si au avut rabdare sa raspunda la intrebari.
42 is not an anwser, it's an error code. the universe is saying 'Error 42: meaning to universe not found'
http://deconectat.wordpress.com/
 

Offline bogdanb

... am sa presupun ca a fost facut de studenti care au vrut si ei un punct - 2 in plus la nota ...

Nu cred ca e important cum a fost facut. Mai degraba, mi se pare grav ca prin acest pseudo-studiu se incearca inducerea ideii ca suntem un popor primitiv si analfabet, ceea ce imi permit sa cred ca e absolut eronat.
Deci, si eu cred ca e vorba de un proiect scolar preluat de "o anumita parte a presei" cu imbecilitatea ce o caracterizeaza...
SX4 4x4 1.6GS aka Suzie Q :)
 

Offline Batranul

Mai degraba, mi se pare grav ca prin acest pseudo-studiu se incearca inducerea ideii ca suntem un popor primitiv si analfabet, ceea ce imi permit sa cred ca e absolut eronat.

Imi pare rau sa iti ruinez sentimentul patriot din care decurge increderea in capacitatile 'telectuale ale natiei, insa, majoritatea beduinilor care populeaza tara asta se regasesc exact in profilul care reiese din test. Si o zice unul care a mai facut practica pedagogica cu cativa ani in urma, cu nevasta permanent conectata la tanara generatie (ea fiind profesoara)...in plus am intrebat si eu de curiozitate vreo 2 persoane dintr-o cu totul alta clasa de varsta - 60+ si care erau convinsi ca da...soare se invarte in jurul pamantului.

Bine, nu e cazul sa ne simtitm prost fata de colegii europeni - media lor cel mai probabil e cam aceeasi cu a noastra!
fost posesor de Ignis 1.5 4wd
www.scoaladepaine.ro
 

Offline deconectat

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 762
  • Gen: Bărbat
  • Membru cu logan
Mai degraba, mi se pare grav ca prin acest pseudo-studiu se incearca inducerea ideii ca suntem un popor primitiv si analfabet, ceea ce imi permit sa cred ca e absolut eronat.
Eu nu sunt chiar asa convins ca rezultatul e eronat...

In cercurile noastre de prieteni probabil ca nu avem astfel de oameni, insa asta nu inseamna ca ei nu exista. Am lucrat destul de mult cu oamenii si incep sa cred ca rezultatele acelui studiu nu sunt foarte departe de adevar.

As vrea totusi sa vad macar intrebarile, pentru ca daca te intreba cineva pe strada daca soarele se invarte in jurul pamantului, s-ar putea sa zici da fara sa te gandesti prea mult, mai ales daca esti conditionat in acest sens (serie de intrebari rapide la care raspunsul este evident "da" urmate de aceasta intrebare).
42 is not an anwser, it's an error code. the universe is saying 'Error 42: meaning to universe not found'
http://deconectat.wordpress.com/
 

Offline hugbear

A fost sambata pe Antena3 parca un reportaj extensiv exact pe tema studiului respectiv. N-am fost foarte atent, l-am remarcat "din goana zapping-ului". Si intr-adevar, din pacate constat ca rezultatele sondajului sunt foarte aproape de adevar :(. Nu stiu cata consolare ne aduce faptul ca "si a vecinului e pe moarte" (asta daca asa o fi). In orice caz, cred ca studiul explica apatia si lipsa de reactie a concetatenilor la nebuniile ce li se intampla ("Ce sa-i faci, soarta! Asa a vrut Al-de-Sus, sa avem noi ghinion...")
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline Batranul

Cea mai tare e "ne bate d-zeu ca suntem rai" >:)

 =)) =)) =)) =))

serios acu, parca am fi tara bananiera, acu 5 secole! :-/

Partea proasta e ca, saracii cei care folosesc fraza de mai sus sunt cinvinsi de ea...si chiar mai mult, or avea si dreptate. Ghinionul e ca d-zeu ii bate pe aia micii si saracii pt rautatile alor mari.  ;)
fost posesor de Ignis 1.5 4wd
www.scoaladepaine.ro
 

Offline deconectat

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 762
  • Gen: Bărbat
  • Membru cu logan
Pai pana la urma avem nevoie de mai multi mecanici si tinichigii auto, nu de filosofi...sau cel putin asa am auzit pe la tv acum ceva vreme...
42 is not an anwser, it's an error code. the universe is saying 'Error 42: meaning to universe not found'
http://deconectat.wordpress.com/
 

Offline adrian_r5

Pai pana la urma avem nevoie de mai multi mecanici si tinichigii auto

... si de care mecanici avem nevoie ... de aia care desfac capatu' de bara cu ciocanu' sau de aia care folosesc presa  :-/ :-/ :-/
Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah: