Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 667854 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline aleksanders

Eu sunt constient ca nu as fi avut ce am acuma in vechiul regim. Nu ma multumeste sistemul actul, dar nu pot uita si regreta invatatul la lampa de gaz, ca in capitala tarii se taia curentul dupa ora 8, nu pot uita efortul parintilor sa prinda o punga de tacamuri, sa nu mai zic de ratia la paine cand mergeam la brasov la bunici, ca eram aproape asimilati de bulgari prin singurele filme de la studiox ce erau dublate.... dupa toate astea traite nu am sa pot intelege oamenii care regreta ..... sau poate au un motiv bine intemeiat, poate pe timpul ala ei erau cei ce aveau detoate....
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline ariciul

Cu siguranta fiecare a perceput/percepe viata in felul lui! Eu nu pot spune ca pe vremea lui Ceausescu am dus-o bine si aveam de toate. Dimpotriva! Parintii mei, amandoi ingineri de abia puteau sa tina casa, si mergeau de la un salariu la altul fara sa poata pune ceva deoparte. De masina nu putea fi vorba. Da, ne-a dat statul un apartament cu chirie, mai toata lumea beneficia de asa ceva, dar cum se construia stiti bine, la norma si foarte prost. O sa ziceti ca astazi nu se mai construieste, ca Ceausescu a facut si a dres. Gresit. Se construieste functie de interes si de bani. Oricum e mult mai putin la voia intamplarii fata de perioada comunista. Numai in Bucuresti ce s-a intamplat intre 80-90 stiti bine. Nu zic ca acum e parfum pentru ca dupa 90 ideea a fost a distrugerii economiei noastre, fara datorii noi romanii nu eram interesanti si aici iar vin si spun ca Ceausescu a facut o mare greseala. Ne-a sacrificat pe noi si vietile noastre pentru ce? Ca sa vina dupa aia altii si sa faca de zece ori mai multe datorii si tot acolo am ajuns. Ba inca vad ca altii zic ca am ajuns chiar mai rau. Trebuia sa fii tembel sa crezi ca marile puteri o sa ne lase sa ridicam capul si sa devenim independenti incetul cu incetul. Si Ceausescu chiar a fost un tembel din punctul asta de vedere si din altele, vezi cultul personalitatii etc. Si acum mi-e greata cand imi amintesc de jurnalele de atunci si de emisiunile care urmau dupa, care nu erau decat o prelungire a jurnalului pentru ca ziceau fix aceleasi lucruri. Nu are cum sa-mi fie dor de asa ceva. Atunci a fost perioada cand am citit cele mai multe carti , evident ca nu aveai ce sa faci altceva. Dar si aici era trist ca trebuia sa ai pile la librarie ca sa cumperi ce aparea nou pentru ca era tiraj limitat si dispareau de pe raft instant, asta daca se intampla sa mai si ajunga acolo. Mai erau si bibliotecile iar eu am profitat cat am putut de ele si slava domnului ca se gaseau destule carti interesante in ele. Noua romanilor nu ne-au lipsit resursele, tara e bogata insa organizarea noastra a lasat intotdeauna de dorit. Iar cei care au ajuns la putere n-au avut interesul de a educa masele ci dimpotriva. Cu cat suntem mai prosti cu atat suntem mai usor de manipulat! Asa ca nu va plangeti ca s-a dus invatamantul pe copca din 90 incoace, s-a vrut asta si din pacate asta ne trage si mai tare in jos. Si ca sa revin la felul in care percepe fiecare situatia imi aduc aminte ca acum cativa ani stateam de vorba cu un fost gestionar care tot asa imi zicea cu regret ca pe vremea comunismului avea asigurata o paine, o vacanta, locuinta, etc etc Evident fiind gestionar mai si tragea deoparte alimente, a recunoscut asta dar cine nu o facea? Ma uitam atunci cum un maistru putea avea masina si o familie de ingineri de abia trageau matza de coada de la o luna la alta ca sa le ajunga banii pentru cele necesare. Atunci nu pricepeam de ce , de abia cand am ajuns si eu cu repartitie (departe de casa) intr-un combinat am priceput. Se fura pe rupte iar maistrii erau descurcareti si in astea. Se scotea peste gard tot ce putea fi vandut s-au folosit ingospodarie. Nu furau numai ei dar cred ca pe la ei treceau multe. Va mirati de ce s-a intamplat dupa 90? Ei bine romanii aveau deja antrenament iar libertatea de dupa 90 a fost inteleasa dupa cum au vrut muschii lor, adica liber la furat, fara numar si fara limite. Am citit cu uimire descrierile voastre despre acea perioada, pe @miaunica pot sa o inteleg era un copil si a perceput doar ce era bun si nu a mai apucat sa vada si restul dar pe ceilalti care la revolutie aveau peste 20 de ani chiar nu-i inteleg. Ca nu mai ai acum asigurate acum locuinta da asta e un mare handicap, restul cam sunt in mare, daca vrei cu adevarat sa inveti o vei face pt ca ai interesul daca nu vei pierde vremea cum se facea de altfel si pe vremea lui Ceausescu, erau si atunci chiulangii si puturosi, oamenii se schimba mai greu, doar tehnologia avanseaza repede.
« Ultima Modificare: 31.Mar.2016, 07:35:43 p.m. de ariciul »
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion allgrip
 

Offline aleksanders

Daca uitam trecutu este posibil sa ne ratam viitorul.
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline ariciul

Pai in 90 si 92 fix asta s-a intamplat!
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion allgrip
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14411
  • Thanked: 3403 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Concluzia care se degaja este ca, asa cum exista alb pur si negru absolut, sunt si extrem de multe nuante de gri. Exista indivizi care s-au simtit bine in trecut si acum nu, exista indivizi care nu s-au simtit bine in trecut dar se simt bine azi, altii care nu se simt bine nicicand. A patra categorie este formata din cei care se simt bine oricand. Despre acesti fericiti ai soartei nu zice nimeni nimic?

Si apropo: dupa revolutie:
1.Statul a privatizat si locuintele detinute catre chiriasi la preturi doborate de inflatia galopanta. Avantaj chiriasul.
2. Imediat dupa 90 au iesit la pensie mii de oameni la o varsta cu 10-15 ani sub plafonul de pensie, doar ca sa nu fie aruncati in somaj. Avantaj pensionarul, dezavantaj persoana activa.
3. O mare parte diin populatie a primit pensii speciale, care nu au fost platite din principiul contributivitatii, ci din solidaritatea poporului roman.
4. La fel au primit pensii (e drept minime) si membrii CAP care n-au contribuit un leu la fondul de pensii.

In anii 85-90, nici alcool nu se mai gasea pe piata (mergea bietul tata pe jos din Drumul Taberei pe jos pana in piata Kogalniceanu sa bea o bere duminica), daramite mancare. Cine se descurca in trecut, se descurca si acum. Vorbesc de acelasi tip de personalitate, nu de aceeasi persoana, care avea bani sa dea spaga in trecut, dar acum nu-i mai are. Daca ai bani, iti iei alimente bio, nu salam spalat cu Dero.
Cat despre munca de 12 ore/zi, asta este optiunea fiecaruia. Vrei sa castigi bine, sa-ti satisfaci nevoile tale si ale familiei,  muncesti mai mult, daca sanatatea iti permite. Nu vrei sau nu poti, te multumesti cu mai putin. Adica cu 40 mp intr-un apartament de confort 2.
« Ultima Modificare: 31.Mar.2016, 07:52:32 p.m. de gabineg »
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: shpeedy, aleksanders, mibotez

Offline saureign

mi se pare ingrijorator ca multi regreta ce era inainte de 89, fara sa realizeze ca societatea actuala poate fi mult mai buna decat este acum, daca si ei s-ar implica in aceasta schimbare pe fagasul cel bun - si anume cel declamat la Timisoara, in decembrie 1989. Multi fac greseala sa considere situatia actuala ca pe un dat, ca pe un fatalism, asa a fost sa fie, asta e democratia si capitalismul. Nu. Nu ceea ce se intampla azi la noi in tara e democratia si capitalismul normal, cel care se presupune ca aduce bunastare pentru cei care-si fac datoria cetateneasca; la noi e democratia originala a lui iliescu si capitalismul de cumetrie nashit sub pulpana dumisale. Viata poate fi normala in Romania, daca toti ne-am misca in directia care trebuie, si nu ne-am pierde in fatalisme, etnocentrisme, platitudini comunistoide, nationalisme si istericale de taraba. Sa ne aducem aminte cine suntem, si ce vrem.
  • Swift 2019 allgrip
 
The following users thanked this post: shpeedy

Offline mibotez

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
  • Thanked: 4 times
  • Gen: Bărbat
  • Vitara AllGrip 1.6 VVT Spirit AT Cool White Pearl
    • Bucuresti
Fara nici o suparare atit timp cit se pastreaza discutia in limita bunului simt.  Cred ca un singur numar (5 milioane - un sfert de tara) de romani plecati la munca in strainatate, spune multe. Citi dintre acestia au plecat de bine si citi au plecat de rau, te las pe tine sa tragi concluzia. Am mai spus-o si o repet: discutia o port la modul general si nu la "cunoscuti". Ar fi interesant totusi un raspuns de la userii forumului plecati daca si cind au de gind sa se reintoarca in tara.
Eu sint unul dintre cei plecati si reintorsi...si mi-am luat o Vitara saptamina trecuta  :D
Gata sa raspund la intrebari...
« Ultima Modificare: 31.Mar.2016, 08:51:21 p.m. de mibotez »
  • Suzuki Vitara AllGrip 1.6 VVT Spirit AT Cool White Pearl
 

Offline ariciul

 :)  si poti sa ne relatezi de ce ai plecat si mai ales de ce te-ai reintors? Eu am prieteni din generatia mea care au plecat si cam bun plecati au ramas, mai vin o data pe an sau chiar la doi in vizita. Unii nici atat!
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion allgrip
 

Offline Laurentiu

!. Eu sint unul dintre cei plecati si reintorsi...
2. si mi-am luat o Vitara saptamina trecuta  :D

1.  :clap:
2.  :good:
 
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline aleksanders

daca se putea pleca legal pe timpul lui ceasca nu mai exista revolutie pentru ca nu mai ramanea nimeni in tara....
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 
The following users thanked this post: hugbear