Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 663297 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14404
  • Thanked: 3400 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Majoritatea tinerilor studiosi din provincie cu care colaborez an de an  aleg sa ramana in Bucuresti in loc sa se intoarca in zonele din care au venit. Fie isi gasesc slujbe pe baza competentelor acumulate, fie se casatoresc cu localnici. Tendinta parintilor cu posibiltati din provincie este sa le cumpere un apartament in Bucuresti in locul localitatii de domiciliu. De unde si presiunea constanta pe preturile locuintelor. Unii pleaca in suburbii, altii vin din tara...

@marcone, +1.   
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14404
  • Thanked: 3400 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Cu conditia ca si transportul in comun sa fie unul functional/eficient... ;)
Ar putea fi eficient daca o parte din automobilisti ar renunta sa ruleze bara la bara cate doua ore in fiecare zi si ar apela la RATB. Am colegi care merg cu transportul in comun de 10 ori pe an, cand sunt nevoiti de vremea imposibila sau de defectul masinii.

P.S. Am uitat sa precizez ca ar trebui ca toti pasagerii ar trebui sa platesca taxa de calatorie, care si asa e cea mai mica din tara. Si asa pensionarii bucuresteni au gratuitate pe mijloacele de transport in comun , iar elevii si studentii 50 %, lucru cu care sunt de acord. Sper ca sa nu fiu catalogat ca si "reprezentant RATB"
« Ultima Modificare: 27.Nov.2015, 05:53:33 p.m. de gabineg »
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline Laurentiu

... taxa de calatorie, care si asa e cea mai mica din tara.
Fragmentarea traseelor asa cum s-a mai facut prin tara, ar rezolva problema.  :D
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline Laurentiu

Limba românească

Mult e dulce şi frumoasă
Limba ce-o vorbim,
Altă limbă-armonioasă
Ca ea nu găsim.
Saltă inima-n plăcere
Când o ascultăm,
Şi pe buze-aduce miere
Când o cuvântăm.
Românaşul o iubeşte
Ca sufletul său,
Vorbiţi, scrieţi româneşte,
Pentru Dumnezeu.
Fraţi ce-n dulcea Românie
Naşteţi şi muriţi
Şi-n lumina ei cea vie
Dulce vietuiţi!
De ce limba românească
Să n-o cultivăm?
Au voiţi ca să roşească
Ţărna ce călcăm?
Limba, ţara, vorbe sfinte
La strămoşi erau;
Vorbiţi, scrieţi româneşte,
Pentru Dumnezeu!
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline newah

La Multi Ani Romania, La Multi Ani frati romani, este timpul sa ne bucuram impreuna de tot ceea ce inseamna romanismul si Romania cu bune si rele.
 

Offline Laurentiu

Citat
Atentat terorist dejucat la Covasna. Ofițerii DIICOT au reținut un suspect pe care îl monitorizau încă din luna august. El face parte din gruparea numită „64 de comitate". Din primele informaţii se ştie, însă, că ar fi putut să ucidă zeci de oameni. Dispozitivul artizanal urma să fie declanşat în timpul paradei de 1 decembrie din Târgu Secuiesc.

http://www.stiripesurse.ro/romania-e-in-stare-de-oc-anun-ul-venit-de-la-sri-dupa-atentatul-cu-bomba-dejucat_975041.html
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline Catalln

Nu sunt șovin/extremist etc.  dar...  sunt prea multe sfidări...  ce sunt tratate cu prea multa toleranta... si acest lucru da curaj.
  • Suzuki Vitara Passion 2015 1.6 VVT 4WD MT
Consum declarat: urban 6,5 L/100 Km; mixt 5,6 L/100 Km; extra urban 5,1 L/100 Km
Consum mixt realizat la
 

Offline Laurentiu

ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline enicky

     @Laurentiu ceva mai frumos si mai emblematic nu cred ca se putea posta astazi !!!
      Dar lasand de-o parte sovinismul,extremismul,xenofobia, daca tot imprumutam sarbatori si termeni straini, n-am putea sa luam ca exemplu cea mai veche democratie unde toata lumea vorbeste engleza si se conduce dupa aceleasi legi, indiferent de nationalitate ?
      S-au depopulat orasele si satele, iar Bucurestiul nu mai stie nimeni de multi ani, ce populatie are ! Ne intrebam cand vedem masini cu nr. PH, DB, BV, BR, CJ s.a. parcate permanent cu gramada in spatele blocurilor, sau ruleaza haotic pe "scurtaturi" crezundu-se la el pe ulita, ce se intampla? Raspunsul e simplu daca imtri putin in "lumea" lor : a venit la liceu sau facultate in Bucuresti si s-a lipit de oras ca marca de scrisoare. Cineva intreaba : "si ce daca ?" Sunt oameni harnici, de la "tara", cu educatie sanatoasa.... Dar acesti oameni, cu masini cu nr. de provincie, sunt sustinuti din spate de parinti, care nici nu se gandesc sa nu-si faca copilul "un viitor" in capitala, si se "vand" pe nimic !!! Da, asta e problema noastra, ne "vindem" pe putin spre nimic! Atat macro cat si micro !!
  N-are studii ,sta pe 6-700lei angajat, ca-l ajuta mamica. Are facultate, se angajeaza pe 1000-1200, "lasa mama ca asa e la-nceput, te-ajutam noi"! Si asa ne trezim pe la radio si tv. cu limba romana stalcita in toate "dialectele" posibile, cu medicul care nu e la spital si nu poate fii chemat ca e plecat "acasa", cu politistul care nu te inghite cand iti vede  CI cu adresa loco, si el are 500km pana acasa, si exemplelele pot continua in toate domeniile,  unde copii nascuti aici vad lucrurile altfel, iar cei parveniti se gudura, acceptand un post chiar si la juma' de salariu, pt. ca "se descurca el".
   Stiu ca sunt rau si dur, dar medici , asistente, agronomi, electronisti, etc., treb. sa fie si la Bacau, si la Barlad si la Sighisoara si la Arad, si la Baia Mare. Au invatat aici, f.bine, dar sa nu-si lase parintii si bunicii singuri prin sate golite de goana dupa bani.
   Stiu ca se vor ridica impotriva mea "n" cazuri similare de pe forum, dar asta e realitatea dura !!! Cei mai in varsta sa-si aminteasca cum golise Ceausescu satele cu "industrializarea" dela oras, si cand si-a dat seama de ce prostie a facut, nu mai permitea angajarea in Bucuresti decat daca aveai buletin de capitala,sau "flotant".
   Invatati, lucrati aici in capitala, ok, dar pretuiti-va munca, nu acceptati salarii minime, apreciati-va corect, si vom avea o clasa de mijloc puternica, nu doar extreme : saraci si bogati ! O societate puternica are o clasa de mijloc puternica ! No offense ! :notlst:
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline rexkrokiDAU

Până una alta, salariile în București sunt mult mai mari pentru aceiași muncă prestată în alte localități din țară.