Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 663316 ori)

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline sxtelu

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1590
  • Thanked: 41 times
  • Gen: Bărbat
    • În vecinătatea casei memoriale Nicolae Iorga
ta daaa!
http://www.mediafax.ro/politic/victor-ponta-trimis-in-judecata-alaturi-de-patru-persoane-intre-care-dan-sova-in-dosarul-turceni-14717591

1. Prin depunerea la DNA a copiei hotărârii CEDO le-a dat  planurile peste cap. Un pic ...
2. Suspendarea ar fi neconstituţională - cheia textului o reprezintă sintagma "pentru faptele săvârşite în exerciţiul funcţiei lor".
3. Ar fi papagal dacă şi-ar da demisia în aceste condiţii şi m-ar dezamăgi ca atunci când a invitat U.D.M.R. la guvernare deşi avea o majoritate confortabilă - 74% cred.
4. M-aş fi aşteptat la mai multă abilitate din partea slujitorilor (legii) însă se pare că nu poate fi depăşită ştacheta din cazul Oprescu - să spunem.
5. Condiţiile sunt create pentru frângerea gâtului oricui ar prelua guvernarea în contextul geopolitic şi social-economic dat.
6. Trăim într-o ţară de care fug şi refugiaţii / sinistraţii, etc.
7. Ce-o mai face interesul naţional ? La primăria generală s-a ... sacrificat.
« Ultima Modificare: 17.Sep.2015, 02:57:05 p.m. de sxtelu »
"Este mai uşor să înşeli oamenii decât să-i convingi că au fost înşelaţi."

Mark Twain
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14404
  • Thanked: 3400 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti


5. Condiţiile sunt create pentru frângerea gâtului oricui ar prelua guvernarea în contextul geopolitic şi social-economic dat.
6. Trăim într-o ţară de care fug şi refugiaţii / sinistraţii, etc.

Atunci, in opinia ta, de ce primul ministru si partidul domniei sale se "agata" de guvernare cu toata "munitia"din dotare?
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline sxtelu

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1590
  • Thanked: 41 times
  • Gen: Bărbat
    • În vecinătatea casei memoriale Nicolae Iorga
Atunci, in opinia ta, de ce primul ministru si partidul domniei sale se "agata" de guvernare cu toata "munitia"din dotare?

Probabil asta fac toţi politrucii.
Sunt convins că în timp ce Titanicul lua apă, unii "făceau curat" prin cabine, buzunare, seifuri. Măcar să moară cu buzunarele pline !
Cred că întrebarea ta "e două" de fapt.
1. Premierul: În orice funcţie am fost numit / ales am considerat firesc să-mi duc mandatul la bun sfârşit ori să-l "scurtez" în condiţiile legii pentru că aşa am dorit eu iar nu vreun neavenit ...
2. Partidul / coaliţia: una este să feliezi caşcavalul şi altceva să aştepţi înfrigurat să primeşti o feliuţă. Despre generozitatea pdl avem, cei mai mulţi, amintiri recente.

Dacă foloseau "toată muniţia" nu ajungeau în situaţia asta "after my opinion" cum ar spune acel consilier băsel:

.
« Ultima Modificare: 17.Sep.2015, 03:23:19 p.m. de sxtelu »
"Este mai uşor să înşeli oamenii decât să-i convingi că au fost înşelaţi."

Mark Twain
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14404
  • Thanked: 3400 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
1. Premierul: În orice funcţie am fost numit / ales am considerat firesc să-mi duc mandatul la bun sfârşit ori să-l "scurtez" în condiţiile legii pentru că aşa am dorit eu iar nu vreun neavenit ...

Pai mai neavenit decat sa plagiezi, sa emiti si sa incasezi facturi pentru servicii neefectuate, sa racolezi primarii si consilierii locali cu o ordonanta de "amnistie", sa nu organizezi alegeri in circumscriptiile vacante si sa minti smechereste la doua trei zile (sunt multe colaje pe Youtube cu persoana, care zicea intr-o zi una iar peste ceva timp alta, dupa cum ii convenea). Acum, dupa patru ani de guvernare, tot "trista" amintire ne doare? De ce nu dai vina si pe Kogalniceanu c-a dat libertate robilor ?
« Ultima Modificare: 17.Sep.2015, 03:34:27 p.m. de gabineg »
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline sxtelu

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1590
  • Thanked: 41 times
  • Gen: Bărbat
    • În vecinătatea casei memoriale Nicolae Iorga
Pai mai neavenit decat sa plagiezi...
Aşa cum polenul atrage albinuţele, la fel plagiatul şi titlurile ştiinţifice atrag politrucii, sfertodocţii şi alţi complexaţi - conştienţi că nu le pot dobândi prin muncă şi talent. Adică devin politruci pentru a dobândi ulterior prin mijloace specifice titlurile de doctor, prof univ, etc. Firesc ar fi să se întâmple taman pe dos: după o carieră ştiinţifică să se lanseze în viaţa politică.

... sa emiti si sa incasezi facturi pentru servicii neefectuate...
Aici nu suntem pe aceeaşi lungime de undă. Un contract de asistenţă - de orice fel - seamănă, în opinia mea - cu o asigurare, ale cărei prime le achiţi sperând totuşi să nu mori / să nu devii invalid ori să cadă garajul peste maşină.
Lucrătura e la fel de reuşită precum flagrantul lui Oprescu.
Hotărârea CEDO poate lămuri şi un şoim al patriei în domeniul contractelor de asistenţă. Iar art. 11 alin 3 din Constituţie nu a fost abrogat.

... sa racolezi primarii si consilierii locali cu o ordonanta de "amnistie"...
Prin definiţie politicienii sunt de vânzare. Eu apreciez pe cei ce refuză astfel de megaoferte. Orice partid şi-ar "adjudeca" traseistele din administraţie, fiecare partid/coaliţie a făcut acest lucru dar prin discuţii la piscină, nu prin O.G. sau ce-o fi fost.

sa nu organizezi alegeri in circumscriptiile vacante si sa minti smechereste la doua trei zile (sunt multe colaje pe Youtube cu persoana, care zicea intr-o zi una iar peste ceva timp alta, dupa cum ii convenea).
Habar nu am despre ce vorbeşti aşa că nu te pot contrazice. Şi nici susţine.

Acum, dupa patru ani de guvernare, tot "trista" amintire ne doare?
Ca-n filmele americane, totul se explică prin traumele suferite în copilărie.
 
Aş pune pariu  că peste câteva zile însuşi băselu va apărea pe sticlă să spună că ceea ce i s-a înscenat lui Ponta este un abuz şi că nu are o părere atât de proastă despre "dreapta" încât să  dorească venirea acesteia la putere prin lucrături josnice iar nu prin sufragiu universal. Iar eu va trebui să-i acord o bilă albă pentru că nu este etic să loveşti  rivalul / inamicul politic aflat la podea, dimpotrivă e cavalereşte să-l aperi când i se pune somnifer în pocal înainte de duel.

Aş prefera să mă retrag, deja am pierdut prea mult timp cu politichia şi bravii politicieni.
"Este mai uşor să înşeli oamenii decât să-i convingi că au fost înşelaţi."

Mark Twain
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14404
  • Thanked: 3400 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Ce sa facem ? Ne retragem... Tu ai zis de somniferul din pocal. Eu ma gandeam ca pulverizeaza ceva prin aer prin unele zone cu avioanele sau elicopterele utilitare... Si cu versurile imnului national cum ramane ? Sau poate ca a avut Eminescu dreptate: "Totu-i vis si armonie - Noapte buna!"
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 


Offline Laurentiu

Dan Tapalaga (talpau dupa cum ii mai zic unii)  :-j ; "HotNews" = 898989 luati-l repede ca e fierbinte  =))
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline rexkrokiDAU

E mai puțin important autorul articolului, mai important cred că e să găsim răspunsuri la întrebările puse în articol.


Ion Iliescu i-a acordat Steaua Romaniei, iar Traian Basescu n-a reusit sa-i retraga cea mai inalta distinctie acordata de stat, a pierdut procesul in instanta. Din acest motiv va fi ingropat cu onoruri militare. Dar pentru ce-l onoreaza, pana la urma, statul roman? Pentru marsul minerilor asupra Capitalei din 1999, cand liderul PRM si Miron Cozma sperau sa puna mana pe putere dupa modelul fascist? A fost unul din cele mai negre momente ale democratiei, iar Vadim Tudor s-a numarat tot timpul printre marii ei dusmani.

Pentru rusinea de a avea un extremist lugubru, anti-semit si xeonofob, in turul doi al prezidentialelor din 2000? Pentru circul facut in Parlamentul Romaniei in decembrie 2006, cand Vadim Tudor s-a dezlantuit ca un demnon exorcizat impotriva raportului Tismaneanu de condamnare a comunismului? Pentru turnatoriile la Securitate, pentru recuperarea tuturor securistilor in partidul sau? Pentru haznalele Romania Mare si Tricolorul? Pentru osanalele inchinate lui Ceausescu inainte de '89? Pentru ce-l onoreaza statul roman pe CVT? Pentru calomniile si insultele infioratoare proferate de-a lungul timpului impotriva tuturor? De ce este "mare patriot" si iubitor de tara, ca a improscat cu noroi in ultimele zile de viata intr-unul din putinele simboluri ale performantei in sport, Simona Halep, de care toti romanii se mandresc? 

Offline Laurentiu

E mai puțin important autorul articolului..
Mai ales cind acesta este "AMANTUL intelectual al Monicai Macovei, Dan Tapalaga, mereu la datorie, pentru Tatiana Alina Mungiu Pippidi si impostorul Vladimir Tismaneanu".  :clap:  :-))
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!