Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 667844 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline fireburn

Ar trebui multe multe emisiuni ca a lui ca sa se schimbe ceva.
Din pacate cu o floare nu se face primavara.
Cel mai trist este faptul ca noi ca oameni (cetateni) nu vrem sa ne schimbam mentalitatea si nici sa deschidem ochii.
Nu vorbesc de cei din politica ci de noi, oamenii de rand (cei multi).

Sper sa-l vad in continuare la TV, pentru ca e una dintre putinele emisiuni pe care le urmaresc (ca sa nu zic singura, ca ar bate la ochi :)).
_______________________
Fac ce vreau, dar stiu ce fac ?
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14411
  • Thanked: 3403 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Omul este profesionist si isi pune multe probleme de larg interes. Acum doi ani la emisiunea Drum cu prioritate, mi-a zis ca se inzapezise drumul de la Buzau la Urziceni. si am luat-o catre Ploiesti si am ajuns cu bine acasa...
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline hugbear

« Ultima Modificare: 19.Sep.2014, 10:43:26 p.m. de hugbear »
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline sxtelu

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1590
  • Thanked: 41 times
  • Gen: Bărbat
    • În vecinătatea casei memoriale Nicolae Iorga
Dacă ne pasă, putem încerca varianta asta până una-alta ...
"Este mai uşor să înşeli oamenii decât să-i convingi că au fost înşelaţi."

Mark Twain
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14411
  • Thanked: 3403 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline shpeedy

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline Silfax

Per total economia pierde 2,5miliarde eur din investitii directe in infrastructura, vom simti cu totii acest lucru, intr-un fel sau altul.
  • S-Cross Elegance benzina 4x2
 

Offline shpeedy

Cati mai pierdem si colateral de pe urma cresterii scepticismului investitorilor existenti/potentiali... p'astia nu-i mai contorizeaza nimeni.  :(
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline shpeedy

Parte a rutinei zilnice, din toamna asta eu il duc dimineata pe Pitic la gradinita, urmand ca Jumatatea-mi sa-l ridice dup-amiaza. Datorita programului de 'livrare' mai extins la gradi si datorita orei mai matinale la care fac 'livrarea', nu este mare aglomeratie in zona. In aceiasi zona cu gradi este si o scoala, in aria careia ajung exact cand incepe programul.

Am observat si la aceasta zona cu scoala, si la o alta de pe langa biroul sotiei cand ma nimeream tot in momentul inceperii orelor: se produce o buluceala de nedescris de la multitudinea de masini ale parintilor care tin sa-si lase copiii chiar in poarta scolii (dac'ar fi dupa ei, cred ca multi ar parca in buza salii de clasa). Ce este (si ramane) un mister pentru mine este de ce toata lumea vrea sa parcheze - care cum il taie capul (pe zebra, sens interzis, in sens giratoriu samd), bineinteles pe avarie - exact in acelasi loc blocat care il reprezinta poarta scolii, in conditiile in care la nici 70m mai incolo - in ambele situatii - e liber, sunt locuri de parcare berechet. Recunosc ca eu gandesc la modul mai simplist: daca nu ai timp si/sau copilul e responsabil incat sa-l lasi sa ajunga singur la scoala, cei 70m care despart locul de unde il lasi pana la scoala reprezinta un plus de miscare care nu poate sa-i fie decat benefica (mai ales la primele ore ale zilei), iar daca ai timp si/sau copilul e inca mic pentru a merge singur pe strada, cele cateva minute petrecute in plus alaturi de copilul tau iarasi nu cred ca poate avea decat un efect benefic asupra relatiei parinte<>copil, in conditiile in care si asa multi dintre parinti nu suntem alaturi de ei decat cateva ore pe zi in cursul saptamanii...   
« Ultima Modificare: 02.Oct.2014, 09:19:21 a.m. de shpeedy »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline BXXENL

La fel patesc in fiecare dimineata si seara cand in drum spre munca am o scoala pe o straduta ingusta...masini parcate, dublate, triplate, avarii, ciorchine toate in intersectie oprite, copii ies pe toate partile.

Si ce crezi, de la blocul meu pana la scoala respectiva faci 3-4 minute mers lejer, iar una dintre vecine isi duce fata cu masina pana la scoala asta. Intelg sa-ti aduci copilul daca stai departe de scoala, dar si in conditiile in care scoala e in cartier? Mai rapid nu e in nici un caz, cel putin nu pt vecina asta. Numai pana reusesti sa iesi din imbulzeala si s-a terminat orice avantaj. :-t
  • SX4 1.5
Alex