Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 667838 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14411
  • Thanked: 3403 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti


avem cel putin o problema de perceptie...  :-j
Eu am sigur cel putin una...
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14411
  • Thanked: 3403 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Si hirtia igienica poate avea aceeasi culoare insa pateaza chilotii (albi).
Prefer alba, cu minim doua straturi si usor parfumata. Prin aia roz imi intra degetele...
« Ultima Modificare: 21.Aug.2014, 09:25:35 p.m. de gabineg »
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline rexkrokiDAU

Problema e ca nu hârtia pătează... Subiecte de discuție de doi bani de genul sângele în instalația unuia sau altuia, ciorba răcită și reîncălzire a lui Nuti, gheata turnata in cap care recunosc ca nefiind la curent cu problemele stringente din tara mi-a scăpat, dar presupun ca e ceva la moda ca vad ca apare a doua oara pe forum în decurs de câteva zile...

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14411
  • Thanked: 3403 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Deh, mai @rex, suntem o tara latina in precampanie electorala dupa doua mandate ale unui presedinte controversat.
Asta cu gheata e aparuta pe mapamond de o luna si jumatate ( http://www.alsa.org/about-als/what-is-als.html ) si au practicat-o persoane importante: Gates, Zuckerberg, Mourinho, Materazzi, etc. pentru promovarea unei campanii de colectare de fonduri La noi e de vreo saptamana si in fiecare zi vedete din sport si show-bizz isi toarna galeata cu apa rece in cap si provoaca inca doua-trei persoane sa doneze bani si s-o faca. Ma mir ca prin tarile serioase pe care le-ai parcurs in ultima vreme mass-media nu ti-a adus fenomenul la cunostinta.
#IceBucketChallenge.
« Ultima Modificare: 22.Aug.2014, 07:13:21 a.m. de gabineg »
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline rexkrokiDAU

Eu sunt de doua săptămâni în concediu, nu ma uit la știri, nu citesc ziare :D

doar pe forum ma mai uit :)

Offline shpeedy

@rexkrokiDAU: n-ai pierdut nimic...  =))
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline sxtelu

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1590
  • Thanked: 41 times
  • Gen: Bărbat
    • În vecinătatea casei memoriale Nicolae Iorga
Deh, mai @rex, suntem o tara latina in precampanie electorala ...

Eu merg la medic deoarece am senzația că de 25 de ani e o continuă campanie electorală și tot mai puțini semeni mi se adresează cu apelativul ”sire”, așa cum am statuat prin edicte ... Ba mi-au înlocuit și codul civil cu niște bazaconii scornite de bancheri hrăpăreți !

Pe de altă mână: bag de seamă că în trafic sunt tot mai multe mașini înmatriculate DNA... Cu ceva ani în urmă era la modă SRI, SPP, SEX iar  mai înainte SEX, CDR, PRM,  etc. Lăsând la o parte demersul masochisto - manelist, mă gândesc la vorba strămoșească ce spune ”ai grijă ce-ți dorești, s-ar putea să ți se împlinească” ...
"Este mai uşor să înşeli oamenii decât să-i convingi că au fost înşelaţi."

Mark Twain
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14411
  • Thanked: 3403 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
In regula, "sire", ”ai grijă ce-ți dorești, s-ar putea să ți se împlinească” ...
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline rexkrokiDAU

Am citit acum mai mult despre aceasta campanie de racorire a creierului cu gheata. Nu neg ca la baza e o idee laudabila care cica a dus la donatii pentru cercetare in domeniu de nivelul a catorva zeci de milioane de dolari. Dar am impresia ca in ultimul timp a devenit mai mult un gest de reclama a celor ce fac asta. Unde se fac donatiile la noi? Cine se ocupa de gestionarea banilor? Unde se poate vedea cat a donat fiecare asa zisa vedeta autohtona?
Ca o paranteza, toate aceste sume stranse prin aceasta campanie sunt ca o picatura de apa ce cade pe o piatra incinsa din desert cand te gandesti ca pentru lansarea unui medicament nou sunt necesari intre sapte si zece ani de cercetare, testare si acreditare iar sumele ce se vehiculeaza in aceasta perioada pot depasi cu usurinta pragul de un miliard de dolari. Da nu e o greseala, un miliard in aceasta perioada. Verificati daca vreti  ce bugete de R&D au anual companiile farmaceutice de top.

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14411
  • Thanked: 3403 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti


Unde se fac donatiile la noi? Cine se ocupa de gestionarea banilor? Unde se poate vedea cat a donat fiecare asa zisa vedeta autohtona?

Televiziunile de aici au aratat de cateva ori site-ul indicat de mine mai sus (asla). Nu stiu cat dau vedetele de la noi. Unii au declarat 100 euro.
In rest sunt de acord cu tine ca nu e decat o manipulare, chiar daca este indreptata spre scopuri nobile.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice