Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 667315 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline miaunica

Legea nr. 91/2014 a intrat in vigoare iar prevederile se aplica din data de 6 iulie 2014. Conform legii, parintii/ reprezentantii legali ai copiilor vor beneficia de o zi lucratoare libera pentru ingrijirea sanatatii copiilor.
Cum procedeaza parintii care doresc sa beneficieze de aceasta zi libera?
Cu 15 zile lucratoare inainte de vizita la medic, unul dintre parintii copilului va depune o cerere prin care solicita ziua libera in vederea ingrijirii sanatatii copilului.
Alaturi de cerere se depune si o declaratia pe proprie raspundere, care sa ateste ca celalalt parinte nu a cerut si nici nu va cere o astfel de zi libera in acelasi an.
Daca ambii parinti solicita zi libera in acelasi an, li se va interzice dreptul de amai beneficia de prevederile acestei legi.
Cum procedeaza familiile cu doi copii? Se impun aceleasi reguli, cu mentiunea ca se va acorda tot o zi libera, ca in cazul familiilor cu un singur copil.
Pentru familiile cu 3 sau mai multi copii, se vor acorda doua zile libere pe an, consecutive sau separate, la decizia angajatorului.
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 496 din 3 iulie 2014

...sa tot cresti copii...
cainii au stapan...pisicile au anturaj
 

Offline shpeedy

La asemenea 'procedura', cred ca iti cam bagi picioarele in ea de zi libera - daca e bolnav copilul, stai cu el ca nu s-o duce de rapa lumea daca iti iei o zi de concediu cu/fara plata ... dupa posibilitati.

LE: mai usor obtii o zi de concediu (cu care sa faci ce / s-o folosesti cand vrei) facand o donare de sange - si asa faci si o fapta buna...  ;)
« Ultima Modificare: 09.Iul.2014, 05:09:46 p.m. de shpeedy »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline fireburn

In teorie nu e complicat.
_______________________
Fac ce vreau, dar stiu ce fac ?
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14411
  • Thanked: 3403 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Nu poti prevedea inainte cu 15 zile imbolnavirea copilului. Legea se refera la efectuarea unor analize, teste sau proceduri (vaccinuri) prescrise de medic. Cum pana acum nu era nimic reglementat si oamenii se descurcau cum puteau, eu cred ca se vor descurca si in continuare, iar noua lege va fi un atu in plus pentru parinti in discutiile cu angajatorul.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline sfichiu

  • VITARA S ,Matiz
 

Offline Laurentiu

Si ca sa raminem in sfera de "sanatate" a Romaniei:
Citat
... de la 1 iulie [...] asiguraţii cu varsta de pană în 39 de ani vor trebui să se prezinte la medicul de familie o dată la 3 ani, iar cei de peste 40 de ani, anual. http://www.ziaruldevrancea.ro/social/1588804361-reforma-in-sanatate-lista-schimbarilor-care-ii-asteapta-pe-vrancenii-care-merg-la-medic.html
Internarile in spitale se vor efectua doar daca pacientul va fi adus mai mult mort decit viu.

"Sa traiti BINE!".
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline NicNic

Nu a spus nimeni si "Sa fiti sanatosi!" ...
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline rexkrokiDAU

E ceva asemanator cu ITP-ul la masini... mai greu e cu "piesele de schimb"  :)

Offline shpeedy

Io sunt curios cu ce lozinci o sa se vina dupa Noiembrie-2014... =))
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline rexkrokiDAU

Tot cu astea... de trista mostenire  =))