Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 667323 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline coby

Site uri "bomba" sau nu , nenea ala zicea adevarul , firar sa fie !
auto si moto
 

Offline rexkrokiDAU

eu nu sunt de acord...  dar sa spunem ca are dreptate, ce solutii alternative exista?

Offline sx4 sedan 2009

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 269
  • Gen: Bărbat
Pentru ca ,,preaiubitul''  primar al Iasului a decis sa taie toti teii de pe b-dul Stefan cel Mare si sa planteze niste copacei japonezi. Pentru acest gest de sfidare a cetatenilor iasului , societatea civila si cei care iubesc natura si teii din Iasi ii cer acestui primar sa planteze la loc teii pe care ia taiat .
Va rugam sa semnati aceasta petitie on line pentru ca teii sa fie replantati pe aceasta strada reprezentativa pentru Iasi.
Multumim tuturor celor care sunt alaturi de ieseni si de teii nostrii, al tuturor. :good: :good: :clap:
http://www.petitieonline.com/petiie_pentru_replantarea_teilor_-_blvdtefan_cel_mare_i_sfant
 

Offline rexkrokiDAU

Ce simpla e viata....  :)

citat din articol:
 Însuşi dl. Primar Gheorghe Nichita a asigurat populaţia că „pe Ştefan cel Mare vreau să vă informez pe cei care informaţi la rândul dumneavoastră cetăţenii [că] tot ceea ce tăiem plantăm înapoi. În noiembrie, când e sezonul de plantări pentru tei, se vor planta tei inapoi”


citat (aptoximativ) din filmulet:
reporter:
dumneavoastra ati participat la protest?
femeie:
nu, eu nu... eu nu eram in oaras, eu ma mai duc la tara la sora mea, ma mai intorc inapoi...




Offline NicNic

Grea decizie: sa spui daca trebuie intineriti toti teii din Iasi (de pe blvd Stefan cel Mare)i. Poate ca da.
Din reportajul indicat reiese ca lumea din oras nu e pregatita.  Mai exact, nu e in masura sa exprime o opinie coerenta asupra problemei.
Sau poate ca reportajul trebuia sa fie neclar, ambiguu, astfel incat orice decizie sa para corespunzatoare.
Eu cred ca era mai bine daca toaletau pomii existenti si plantau altii in paralel cu ei.
Deasemenea, mai cred ca decizia de inlocuire totala pare brutala, dar nu este neaparat incorecta.
Vom vedea peste vreo 10 ani cum a fost abordarea: buna sau rea ....
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline Laurentiu

citat din articol:
 "...tot ceea ce tăiem plantăm înapoi. În noiembrie, când e sezonul de plantări pentru tei...”

Nichita are dreptate. Pe bd. Stefan cel Mare a plantat numai ca in locul teilor si-au facut aparitia niste caricaturi de salcimi japonezi la care numai mentenanta e 4000 E/buc, iar in noiembrie nu cred ca va reusi sa replanteze 500 de tei care au fost deja marcati numaqi anul asta.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline Laurentiu

ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline sx4 sedan 2009

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 269
  • Gen: Bărbat
ptr. Rexkroki;
-pentru ca in Romania viata nu este asa simpla cum se vede din afara si ca la noi cuvantul dat de un ales nu este acelasi lucru cu un cuvant dat de catre alt ales din alta parte a europei;
- cei care au dat interviu nu sunt cei care le pasa de orasul lor sunt doar cei care trec pe langa lucruri si oameni fara sa le pese de ce anume este in jurul lor;
- amenda de la garda de mediu pe care a platit-o primarul pentru ca a abuzat de functie a fost platita din fondul primariei mai precis din banii nostrii. de ce oare?
- viitorii tei care se vor planta ( daca se tine de cuvant) dar fiind an electoral se poate sa respecte ceea ce a afirmat pentru a nu  pierde voturi, banii vor fi tot ai nostrii, ai cetatenilor, ceea ce nu mi se pare normal. Normal ar trebui sa plateasca din buzunarul sau ca sa nu mai faca ce vrea si sa intrebe cetateanul in legatura cu viitorul orasului, inainte de a face cum il taie pe el capul..............
- am inteles ca este greu a semna o petitie pentru viitorul nostru si al copiilor nostrii si de a respira un aer mai curat.
Iasul este pe primul loc din tara la pluare cu pulberi de praf din atmosfera din cauza  santierelor deschise de ani de zile in oras, prelungite fara rost, doar pentru lauda unui partid ca a atras fonduri.  :inteligent:
« Ultima Modificare: 01.Iul.2014, 10:51:30 a.m. de sx4 sedan 2009 »
 

Offline sx4 sedan 2009

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 269
  • Gen: Bărbat
Si cu petitia on line cum ramane? Mai semneaza cineva ptr. teii din iasi.
S-ar parea ca viata nu este asa ,, de simpla'' cum se vede din afara....cred ca atitudinea primarului este foarte bine descrisa aici. :-?
http://stiri.telem.ro/stiri/un-plic-urias-pentru-nichita-video--5460.html
 

Offline Laurentiu

Si cu petitia on line cum ramane? Mai semneaza cineva ptr. teii din iasi.
Stai linistit. Iasul nu este Bucurestiul sa se semneze buluc petitiile. Vad insa ca si pe acolo sint ceva miscari cu pomii ( http://voxpublica.realitatea.net/politica-societate/apel-catre-primarul-sorin-oprescu-sa-stopeze-actiunea-de-mutilare-a-parcului-herastrau-102050.html ).
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!