Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 667314 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14411
  • Thanked: 3403 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
...parca nu ar mai exista profesionisti in Romania, profesionisti care sa lucreze 12-14 ore pe zi (chiar si in week-end-uri) atunci cand se impune, si asta nu pentru ca le-o cere 'patronul', ci pentru simplul fapt ca au responsabilitatea (si mandria)...

Probabil "satisfactia" vrei sa spui (morala si mai ales materiala).
Dar poate ca o fac doar din frica de a fi dati afara arbitrar la primul gest de protest. Nu analiza global din postura bucuresteanului care gaseste rapid un nou loc de munca (daca este priceput in meserie). Sunt orase in tara unde, daca-ti pierzi slujba, ramai somer sau accepti slujbe mult sub pregatirea ta.
Una e cand o faci din pasiune si cand simti ca poti aduce o contributie la prosperitatea societatii in care lucrezi si esti apreciat pentru asta si alta este sa fii la cheremul unui patron lacom, discretionar si nepasator la necesitatile familiale, de sanatate si de confort ale angajatilor sai.

Cat despre imobilitatea fata de inundatiile din Serbia, am doua explicatii: prima e ca decidentii sunt ocupati cu campania electorala si a doua este ca sunt putin suparati pe vecinii din sud-vest pentru politica de asimilare a romanilor din Banatul sarbesc.

Sent using Tapatalk 2

  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline shpeedy

Probabil "satisfactia" vrei sa spui (morala si mai ales materiala).
Dar poate ca o fac doar din frica de a fi dati afara arbitrar la primul gest de protest. Nu analiza global din postura bucuresteanului care gaseste rapid un nou loc de munca (daca este priceput in meserie). Sunt orase in tara unde, daca-ti pierzi slujba, ramai somer sau accepti slujbe mult sub pregatirea ta.
Una e cand o faci din pasiune si cand simti ca poti aduce o contributie la prosperitatea societatii in care lucrezi si esti apreciat pentru asta si alta este sa fii la cheremul unui patron lacom, discretionar si nepasator la necesitatile familiale, de sanatate si de confort ale angajatilor sai.

De asta am zis ca ar trebui sa intervina 'liberul arbitru' - cand simti ca nu se mai poate si nu mai gasesti nici o satisfactie in ceea ce faci, "adio si n-am cuvinte...". Un om serios/bun profesionist - cu scoala sau fara - isi gaseste pana la urma de lucru, chiar daca trebuie sa schimbe compania, orasul. Si nu e doar apanajul Bucurestiului...

Cat despre patronii in discutie, departe de mine sa le iau apararea celor care - desi au resurse - aleg sa se comporte asa cu angajatii lor, dar sunt si destui antreprenori care iau cu greu decizia de a-si imparti business-ul - adus cu multe sacrificii la un anumit nivel - cu un/mai multi angajati, tocmai pentru ca trebuie sa plateasca - luna de luna - un salariu plus niste taxe plus niste mijloace fixe pentru desfasurarea activitatii respectivului angajat, asta indiferent daca angajatul respectiv ii va produce ceva sau ii va produce la nivelul la care il plateste.

Cat despre imobilitatea fata de inundatiile din Serbia, am doua explicatii: prima e ca decidentii sunt ocupati cu campania electorala si a doua este ca sunt putin suparati pe vecinii din sud-vest pentru politica de asimilare a romanilor din Banatul sarbesc.

Come on... multi nici nu stiu cu ce se 'mananca' Timocul, daramite sa se mai gandeasca la implicatiile identitatii romanilor in afara granitelor...
« Ultima Modificare: 21.Mai.2014, 10:27:24 p.m. de shpeedy »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline edy70

"Tara aceasta piere din lipsa de oameni, nu din lipsa de programe. Aceasta este parerea noastra."   
SX4 1.6i GS 107 CP 4x4 gri-metal
Raspunde la numele de ZAMBI.
 

Offline shpeedy

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline coby

Asa se duce naibii tara asta ca e condusa de incompetenti si nebuni , oricum se defrisa in nestire ilegal ....
auto si moto
 

Offline shpeedy

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline Silfax

Daca asta-i va determina pe manelisti sa viziteze muzeul, atunci eu sunt pentru!  :D
  • S-Cross Elegance benzina 4x2
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14411
  • Thanked: 3403 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Expozitia are un caracter "ironic"...

Sent using Tapatalk 2

  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline shpeedy

Daca asta-i va determina pe manelisti sa viziteze muzeul, atunci eu sunt pentru!  :D

Expozitia are un caracter "ironic"...

Mira-m-as... In ultimul an am ajuns de doua ori la MTR si in jurul meu auzeam mai mult limbi straine decat romana.
Deci frica mi-e ca - in lipsa unor explicatii clare cu privire la respectiva 'ironie' - s-ar putea intelege ca respectivii 'indivizi' se constituie in modele pentru Romania (nu ca ar fi departe de adevar).
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14411
  • Thanked: 3403 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Pai sunt modele fara sa vrem noi. Exacerbati de televiziuni si presa, patrund in mintile celor tineri (mai saraci cu duhul) si devin idealuri sau idoli de urmat.
Cat despre straini, pentru ei nu sunt decat o tusa de culoare pe fondul gri al societatii noastre.
Si eu vizitez MTR, dar numai in weekend si in curtea unde se organizeaza targul mesterilor populari, al anticarilor si mestesugarilor.

Sent using Tapatalk 2

  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice