Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 667840 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline edy70

Nu am inteles nimic   :-/ :pardon:
"Tara aceasta piere din lipsa de oameni, nu din lipsa de programe. Aceasta este parerea noastra."   
SX4 1.6i GS 107 CP 4x4 gri-metal
Raspunde la numele de ZAMBI.
 

Offline NicNic

CE am inteles eu:

Statul acorda 500 EUR fiecarui copil nascut dupa 1 ian 2013. Alta conditie este ca acel cont sa fie deschis la trezorerie...
Poti chiar sa alimentezi contul cu cei 2% din impozitul anual  pe salariu ce pot fi redirectionati, dar numai de la parinti.
Banii stransi in cont pot fi scosi numai pentru plati privind educatia copilului nascut dupa 2013 incoace....
Asadar, avem de asteptat pana prin vreo 2027, cand un copil nascut dupa 1 ian 2013, va ajunge sa frecventeze una din formele de invatamant private, platite  (presupun ca abia de la 14 ani copilul poate frecventa o scoala privata platita, pana atunci invatamantul fiind obligatoriu si gratuit... ;)).
Altfel, nu ai voie si nici motiv sa folosesti acei bani.
Concluzionand: statul iti acorda 500 EUR, iti da dobanda la bani, adica ti-i foloseste si primesti cat iti da el din ce profit scoate, vreo 14 ani cel putin, apoi spune ca te-a ajutat.
Mai mult, te indeamna sa pui bani in acel cont, pe care sa ii foloseasca in acelasi fel. Totul se cheama a fi ajutor.
Intr-adevar, pare a fi un mare ajutor, dar numai pentru copii ai caror parinti nu sunt interesati de educatia lor si le "beau"  banii de alocatie.
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline miaunica

Stati asa!
articolul in cauza face parte din Legea invatamantului, DAR, inca nu au aparut normele metodologige! Ba mai mult, daca deschizi cont pe numele minorului (au existat cazuri cand bunicii au vrut sa deschida cont de economii pt nepoti) se sesiseaza statul ca are minorul venituri si blocheaza alocatia...ceva foarte aberant, dar nu ma mai mira nimic...
CA sa se scoata, au facut un art. in coada legii  unde mai intai au zis ca in termen de 8 luni de la publicarea legii se vor crea normele metodologice, ca un pic mai incolo sa zica cum ca prezentul articol se va aplica de prin 2014...
cainii au stapan...pisicile au anturaj
 

Offline NicNic

In sfarsit, cineva care a citit legea si este interesat direct de ea!

Probabil ca este inca o lege copiata dintre cele europene, dar care a fost tradusa si aplicata pe romaneste...

PS.: Imi dau si eu cu parerea, fiindca nu am copii nascuti dupa 2013, deci nu m-am informat corespunzator.
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline miaunica

Ar trebui sa intereseze pe toti cu copii scolari, pt ca in ea face referire la toate aberatiile din sistemul educational: grupa zero, examene, de cand clasa aIXa va intra in ciclul gimnazial, capacitate ...cam tot la tot haosul creat...Legea nu face referire numai la copii ci si la cadre, la universitati...
cainii au stapan...pisicile au anturaj
 

Offline edy70

A venit si vremea cainilor cu stapan sa fie rezolvati ca de maidanezi .....   X-( X-( X-(

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/Posesorii+de+caini+risca+amenzi+de+pana+la+5+000+de+lei+daca+ani
"Tara aceasta piere din lipsa de oameni, nu din lipsa de programe. Aceasta este parerea noastra."   
SX4 1.6i GS 107 CP 4x4 gri-metal
Raspunde la numele de ZAMBI.
 

Offline little_d

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 90
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 Navi
Pai e "normal" ca de la maidanezi n-au cum sa scoata bani!
Vedeti ce poze am mai facut pe fotonik.ro
 

Offline suzukica

Pe marea majoritate a maidanezilor, cei neadoptați, îi vor autanasia!  :-t
 

Offline rexkrokiDAU

Pai si ce altceva sa faca cu ei?

Offline mikel

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 304
  • Gen: Bărbat
Pe marea majoritate a maidanezilor, cei neadoptați, îi vor autanasia!  :-t


Macar de i-ar eutanasia! Cred ca o sa mai eutanasieze cainii niste oameni pana atunci. Pana nu ajunge muscat/traumatizat/mutilat/omorat o persoana importanta ceva, nu o sa miste nimic. Doar vorbe.