Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 665273 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline miocrl

trebuie sa iubim oamenii asa cum sunt, si sa nu injuram tara. dupa cum a marcat krantz.. cred ca voia sa spuna ca locuitorii sunt de vina.

ieri o tura pe malul Timisului.. pe unde odata ieseam la gratar.. acum plin de gunoaie. trist. totusi noi suntem de vina.

Iar topicul e de descris situatii naspa, nu de injurat tara.

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Sau putem sa incepem sa-i ajutam pe cei "saraci cu duhu".
Un exemplu bun ar fi "Bun simt in trafic". La ce ma refer?
1. Daca spatiul nu iti permite nu inainta in intersectie ca sa o blochezi
2. etc.
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline rexkrokiDAU

@whizzy
Eu doar intrebam, penrtru ca in mare sunt de acord cu pozitia ta pe topicul asta si nu gaseam nici un raspuns.  :(

Offline whizzy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2040
  • Gen: Bărbat
@miocrl - ai dreptate de descris .. dar tot timpul se ajunge la tara de ... ca in nu stiu ce tara nu se intampla asa ceva ca romani sunt cum sunt .. cel putin din ce am citit eu din postarile de pe aici toate duc in aceeasi directie

eu nu am zis niciodata nimic cand cineva a descris ca a patit ceva dar dupa ce o persoana descrie o situatie vine alta si zice de tara :)

@rexkroki - chiar nu stiu raspunsul la intrebarea ta (nu-mi place emote-ul asta:  :(>:D<
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Gica Contra peste tot sunt gropi, peste tot sunt jigodii, peste tot sunt oameni rai, peste tot sunt hoti, peste tot sunt...Numai ca una e sa fie exceptie si alta e sa devina REGULA.
Daca Romania ar fi o tara asa cum tu spui atunci de ce asta?
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline edy70

Poate suna demagogic dar poporul nostru are o vorba :pestele de la cap se strica. Asta in primul rand.
In al doilea rand, bineinteles dupa ce se rezolva primul punct  :D punem in aplicare o alta vorba :
Nu stii, te-invatam,
Nu poti, te-ajutam,
Nu vrei, te-obligam   (prin aplicarea legii, binenteles )
"Tara aceasta piere din lipsa de oameni, nu din lipsa de programe. Aceasta este parerea noastra."   
SX4 1.6i GS 107 CP 4x4 gri-metal
Raspunde la numele de ZAMBI.
 

Offline whizzy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2040
  • Gen: Bărbat
Aricolul respectiv e foarte tare "194 Countries Ranked and Rated to Reveal the Best Places to Live" daca noi de aflam pe locul 53 nu pot decat sa ma bucur :)


Eu sunt Gica Contra, ca ? explica  :D

« Ultima Modificare: 29.Mar.2010, 04:46:27 p.m. de whizzy »
 

Offline Razvan

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 926
  • Thanked: 35 times
  • Gen: Bărbat
  • Happiness is not a destination. It's a Way of Life
Nu prea vad ce ar putea sa te bucure din faptul ca suntem cam in coada listei tarilor civilizate si ca suntem in urma unor tari ca Bulgaria, Ecuador, Panama, Uruguay si traim mai bine decat cei din Bolivia, Namibia sau Botswana  :-/
De ce nu deschizi un topic paralel in care sa ne spui care ar fi motivele pentru care esti fericit si mandru ca traiesti in tara asta, ca eu unul nu prea le mai gasesc
« Ultima Modificare: 29.Mar.2010, 03:57:21 p.m. de Razvan »
Vitara Passion Hybrid 2WD
BMW G310GS
Mobil 0744.338.792
 

Offline whizzy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2040
  • Gen: Bărbat
Deci sa revenim (am mai zis dar mai zic .. ca nu sunt patriot sau ceva de genul asta .. si eu poate o sa plec din romania la momentul potrivit daca o sa fie nevoie :P)
 
Pai in viata asta incet incet am inceput sa ma bucur de orice si acum ma bucur ca nu traiesc in tarile enumerate de tine cum m-am bucurat aseara ca nu am primit un claxon de la cel care m-a asteptat sa ies din parcare :)

Eu am fost pe principiul ca daca te duce capul te descurci oriunde chit ca e Romania chit ca e SUA sau Canada ... atata timp cat pe TINE (general vorbind) te limiteaza tara asta si tu stii ca poti mai mult numai ca in tara asta nu poti sa te dezvolti cum trebuie atunci ai tot dreptul sa pleci (iar general vorbind acest TU este la mod general sa nu se inteleaga altceva)

Eu am primit la un moment o oferta sa plec in Anglia ... dupa ce m-am interesat de chirie / mancare / transport mi-am dat seama ca 2700 de lire era foarte putin :), dupa aceasta experienta m-am mai interesat de una alta gen Olanda, Austria, Germania si iar am avut surpriza sa vad ca nu e asa de roz cum pare ... asa ca m-am gandit ce am eu de oferit ca sa merit un salariu de 4000 de eur in alta tara si mi-am dat seama ca mai am de invatat dupa care m-am gandit la ce trebuie sa renunt pentru acei bani si de ce ... si tot stau sa ma gandesc ca prostu asa .. ma duc in alta tara sa:

 - castig mai bine ? (viata = bani?)
 - sa ma vada toata lumea ca pe un strain? toaaaaaaaaata viata mea ?
 - copilul meu sa aiba un viitor mai bun? dar la scoala sa il arate cu degetul ca e strain? (asa se intampla peste tot nu numai la noi ;))
 - sigur nu pot face in Romania ceva?
 - daca acolo primesc un sut in fund .. unde ma duc ? ma intorc in Romania ? imi scade increderea in mine ?
 - respect ? .. cine ma respecta pe mine care vin din romania ?

Punand in balanta tot ce e mai sus si nu numai eu mai am de stat prin tara :)
(a fost o mica poveste cu dorinta mea de plecare din romania)




LE: Deci nu sunt mandru ca traiesc in Romania nu pot sa-ti dau exemple pur si simplu am o problema cu oamenii care se plang toata ziua si cauta vinovati in stanga si dreapta .. ATAT :)
(acum am vazut LE-ul tau:P)
« Ultima Modificare: 29.Mar.2010, 05:27:26 p.m. de whizzy »
 

Offline Razvan

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 926
  • Thanked: 35 times
  • Gen: Bărbat
  • Happiness is not a destination. It's a Way of Life
Nu pot sa nu fiu de acord cu toate motivele enumerate de tine mai sus si iti dau dreptate, si eu incerc sa ma bucur de lucrurile marunte dar din ce in ce simt ca nu mai am timp sa traiesc, ca parca viata fuge pe langa mine cu o viteza ametitoare. Pentru ati permite un trai decent in tara asta trebuie sa tragi mult mai mult decat ai fi nevoit s-o faci in orice tara civilizata din lumea asta si aici nu vorbesc de imbogatire ci doar de ati permite un minim decent. Sper din tot sufletul sa ma insel si viitorul sa aduca o schimbare in bine in tarisoara asta dar fiecare zi ce trece si fiecare masura luata de conducatorii nostri imi intaresc convingerea ca nu se va intampla nimic bun.
Vitara Passion Hybrid 2WD
BMW G310GS
Mobil 0744.338.792