Autor Subiect: Scuturi: fata, spate, central si alte maruntisuri  (Citit de 3109 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline rexkrokiDAU

Re: Scuturi: fata, spate, central si alte maruntisuri
« Răspuns #40 : 28.Iun.2020, 09:46:48 p.m. »
Ești prăpăstios. Un autoturism dezvoltat pentru piața din India nu are șanse să fie adus în Europa.

Offline Cristi (XTI)

Re: Scuturi: fata, spate, central si alte maruntisuri
« Răspuns #41 : 29.Iun.2020, 10:40:17 a.m. »
Rezervorul este ”păzit” de acel scut cu 3 găuri în el, dar materialul e subțirel, noroc că este la ceva distanță de rezervorul propriu-zis.

Așa arăta al meu Jimny pe dedesubt înainte de a-i pune scutul central:
Jimny 2019 GLX MT Kinetic Yellow  
 

Offline ntire2000

Re: Scuturi: fata, spate, central si alte maruntisuri
« Răspuns #42 : 29.Iun.2020, 10:47:03 a.m. »
Ești prăpăstios. Un autoturism dezvoltat pentru piața din India nu are șanse să fie adus în Europa.

Pai timpul ne va spune.
S-ar putea ca piata din Europa sa accepte si asa ceva odata cu criza care se prefigureaza.

Observ ca a lui Cristi nu are urme de oxidare, sau cel putin nu atât de vizibile.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Cristi (XTI)

Re: Scuturi: fata, spate, central si alte maruntisuri
« Răspuns #43 : 29.Iun.2020, 10:50:04 a.m. »
Așa se pare - uite încă o poză:
Jimny 2019 GLX MT Kinetic Yellow  
 

Offline ntire2000

Re: Scuturi: fata, spate, central si alte maruntisuri
« Răspuns #44 : 29.Iun.2020, 11:16:57 a.m. »
De regula componentele astea sunt piese turnate.
Ori la turnatoria respectiva daca un nea Vasile n-a fost curios sa curete matritele respective între sarjele de turnare au ramas pe ele diferite resturi si impuritati care au afectat sarja urmatoare.
Problema care poate aparea este ca aceste impuritati pot patrunde înauntrul materialului turnat, facându-l astfel poros si casant.
Oricum, cei de pe linia de asamblare ar fi trebuit sa refuze folosirea unor astfel de componente care pot genera probleme în exploatare.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline f.cristi

Re: Scuturi: fata, spate, central si alte maruntisuri
« Răspuns #45 : 30.Iun.2020, 12:31:43 a.m. »
Cei din service aveau alta teorie,  cum ca inainte de turnare se da pe matrite cu nu stiu ce praf pt. ca sa nu se lipeasca materialul de matrita.

Offline Vecchio

Re: Scuturi: fata, spate, central si alte maruntisuri
« Răspuns #46 : 30.Iun.2020, 07:10:03 a.m. »
Bisulfură de Molibden!
  • Vitara 1.4 Passion Allgrip AT/Jymni LJ80
Nu mă cert niciodată cu un prost, că mă aduce la nivelul lui și mă bate cu experiența. Bașca, are și mintea odihnită!
Am o mare calitate - iert foarte repede! Dar am și un mare defect - nu uit nicidată!
 

Offline ntire2000

Re: Scuturi: fata, spate, central si alte maruntisuri
« Răspuns #47 : 30.Iun.2020, 10:36:16 a.m. »
Corect, doar ca aceasta trebuie curatata dupa fiecare sarja, altfel ramân resturi si impuritati are afecteaza calitatea sarjei urmatoare.
Daca se face o metalografie a unei astfel de piese turnate - cum am vazut în poza pusa de fcristi, în mod sigur corpul piesei este plin de porozitati si microfisuri care în timp duc la defecte.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού