Autor Subiect: Anvelope new Jimny  (Citit de 1247 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline f.cristi

Re: Anvelope new Jimny
« Răspuns #50 : 21.Iun.2020, 09:40:47 p.m. »
O sa fac eu un semn suplimentar pe flanc in dreptul bulinei verzi.

Offline teutzue

« Răspuns #51 : 23.Iun.2020, 06:08:27 p.m. »
Ce știți despre bulina roz de pe anvelope? Se vede în poza lui Cristi, pe lângă cea verde.
Why so serious?

Offline enicky

« Răspuns #52 : 23.Iun.2020, 06:48:35 p.m. »
        Acea bulina reprezinta punctul de greutate real al anvelopei. Anvelopa trebuie montata cu bulina respectiva in dreptul valvei.
    Problema este ca foarte multi mecanici nu conosc rolul acelei buline.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
Jurnal de bord
POARTA MASCA

Offline f.cristi

« Răspuns #53 : 23.Iun.2020, 10:37:49 p.m. »
@teutzue semnala prezenta a 2 buline pe aceeasi parte a flancului (una alba sau roz, nu-mi dau seama exact, situata in dreptul valvei si una rosie situata mai la distanta).
Am studiat si eu mai cu atentie azi si am vazut ca la mine este o bulina verde si o bulina alba, diametral opuse, pe aceeasi parte a flancului.
Deci la care bulina trebuie sa fie valva ?

Offline FritzVonSpritz

« Răspuns #54 : 23.Iun.2020, 10:40:43 p.m. »
@teutzue semnala prezenta a 2 buline pe aceeasi parte a flancului (una alba sau roz, nu-mi dau seama exact, situata in dreptul valvei si una rosie situata mai la distanta).
Am studiat si eu mai cu atentie azi si am vazut ca la mine este o bulina verde si o bulina alba, diametral opuse, pe aceeasi parte a flancului.
Deci la care bulina trebuie sa fie valva ?

Eu la Ignis am buline rosii, galbene si albastre, da-s si pe rotile de iarna si pe cele de vara.....nu stiu exact care cu care, dar am  vazut ca-s diferite culori.
Culorile bulinelor , au de transmis ceva ?  :dknw:
  • Suzuki Ignis GL 2018, Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....

Offline Cristi (XTI)

« Răspuns #55 : 09.Iul.2020, 09:19:14 a.m. »
Întrebare:
Având în vedere cele 2 imagini din manualul noului Jimny cu privire la rotația anvelopelor (cu și fără roata de rezervă), la câți km ar fi ok să fac această operațiune pentru cele 5 anvelope pe care le am pe mașină?
Acum au 7500km parcurși.
Jimny 2019 GLX MT Kinetic Yellow  

Offline rexkrokiDAU

« Răspuns #56 : 09.Iul.2020, 09:40:59 a.m. »
Eu zic că e ok să le schimbi acum.
In cazul meu, cum nu prevăd prea mulți km pe an, probabil că am să o fac cu ocazia reviziilor anuale, că tot e mașina pe elevator.