Autor Subiect: Izolatie mansarda si amenajare  (Citit de 2775 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Blitzu

Re: Izolatie mansarda si amenajare
« Răspuns #20 : 13.Mar.2020, 08:01:08 p.m. »
Materialul de mai sus e o minciună. Stiam de cand l-am vazut pe piata . L-am folosit doar ca sa-mi confirm ca e timp si bani irositi.
Vezi in video ca volumul de aer din camera cu IsolAir e de 3x mai mare decât în cea cu vata.
La un acoperis e nevoie de 20 cm de vată bazaltica. Sa faca testul asa si mai vedem.
Eu pot sa te asigur ca daca pui asa ceva,după prima iarnă trebuie să izolezi cum se cuvine

Trimis de pe al meu Samsung Galaxy S10 negru,128GB,folosind Tapatalk

"Understeer" is when you hit the fence with the front of the car. "Oversteer" is when you hit the fence with the rear of the car. "Horsepower" is how fast you hit the fence. "Torque" is how far you take the fence with you
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: Izolatie mansarda si amenajare
« Răspuns #21 : 13.Mar.2020, 08:33:14 p.m. »
Vroiam pareri...
Go Terios!!!:)
 

Offline aleksanders

Re: Izolatie mansarda si amenajare
« Răspuns #22 : 15.Mar.2020, 12:42:18 p.m. »
Foarte pe scurt. Pentru o izolare eficienta iti trebuie un acoperis ventilat. Din ce vad eu, tu acuma incerci o termoizolatie la nivel interior - variantele mai ieftine sunt izolatiile cu vata bazaltica si eventual o folie mai rasarita care nu face mare branza, dar ajuta la transmiterea in mod uniform a temeperaturii, si o varianta ceva mai scumpa cu un grad mai bun de izolare este https://termopol.ro/?gclid=Cj0KCQjwpLfzBRCRARIsAHuj6qXNZYiTWuoq3SZRdKQWJ0dQJwUZQb_WkG_0FYDiW5vfKNSCXSOi_QAaAtQ-EALw_wcB
Indiferent de solutia aleasa, eu unul as lucra si la exterior pe viitor sa faci acoperisul sa fie ventilat. Bafta!
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: Izolatie mansarda si amenajare
« Răspuns #23 : 15.Mar.2020, 02:59:40 p.m. »
Nu incerc nimic. Mă documentez :)

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Go Terios!!!:)
 

Offline catalin.b

Re: Izolatie mansarda si amenajare
« Răspuns #24 : 15.Mar.2020, 03:47:42 p.m. »
Salut.
Am ataşat nişte fotografii şi capturi de imagine cu un acoperiş de mansardă. Are chiar tablă Gerard.
La interior îţi recomand să pui şi o folie de plastic după vata izolatoare, abia apoi rigips-ul. Nu sunt de meserie, dar am înţeles că aşa este mai bine.
Sper să te ajute să-ţi faci o părere despre ce trebuie făcut.
Numai bine.
  • Suzuki Vitara 1.6 Spirit 4WD
 
The following users thanked this post: lucianer

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: Izolatie mansarda si amenajare
« Răspuns #25 : 15.Mar.2020, 07:28:01 p.m. »
Posibil sa nu schimb acum tabla de pe casa(este o idee) si am sa verific in mod special daca este pusa corect.As putea sa-i schimb culoarea(ceva inchis/mat) fiindca voi schimba si culoarea fatadei(alb/crem).Prefer sa ma axez pe interior(mansarda/izolatie si compartimentare), schimbarea termopanelor cu unele tripan(culoare inchisa), centrala pe peleti(acum este un Atmos pe lemne) si un sistem complet pentru ACM...ceva de genul:   https://www.sistemepanourisolare.ro/panou-solar-kit-panosol-15-tuburi-vidate-cu-boiler-bivalent-160-litri
Go Terios!!!:)
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: Izolatie mansarda si amenajare
« Răspuns #26 : 17.Mar.2020, 08:06:20 p.m. »
Go Terios!!!:)