Autor Subiect: Despre frane si franare  (Citit de 3280 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Iulian V1.6

Re: Despre frane si franare
« Răspuns #30 : 27.Oct.2018, 08:11:31 p.m. »
Acest fenomen este "provocat" de repartitor blocat sau partial nefunctional
Am masina fara abs si am patit ca repartitorul sa nu mai functioneze bine, in sensul ca supapele au ramas blocate pe o pozitie in care presiune in circuit frana spate era foarte mica.
  • Vitara 1.6
 

Offline wolfin

Re: Despre frane si franare
« Răspuns #31 : 28.Oct.2018, 12:10:49 a.m. »
Ok....de ce rotile fata is fierbinti..si pe spate doar calde?

De ce roata stanga spate era calda si cea din dreapta spate rece?

Frane revizuite la serus..noi noute fata spate...si verificate pe role.
  • vitara 2016 1.6 4wd pasion + pegas 3120 din 80 si ceva reconditionat. Urmeaza si un 2020
Vitara pasion 1.6 allgrip benzina
 

Offline Iulian V1.6

Re: Despre frane si franare
« Răspuns #32 : 28.Oct.2018, 08:37:42 p.m. »
"
1. Ok....de ce rotile fata is fierbinti..si pe spate doar calde
2. De ce roata stanga spate era calda si cea din dreapta spate rece?
3. Frane revizuite la serus..noi noute fata spate...si verificate pe role."



3.  -Echilbrarea franelor se face pe un stand cu 4 role ca sa poti vedea eficienta si determinarea fortei de franare fata / spate in functie de pozitia pedalei de frana.
      Standul cu 2 role e cea mai mare pacaleala menita doar sa verifice functionarea sistemului de frana independent fata / spate.


2.  - Incompetenta celor de la service - daca intrebi de ce ti se va spune ca o sa se regleze sabotii in timp
       Asta se mai intampla si datorita faptului ca atunci cand se modifica anumite componente  pe partea de franre ( schimbare placute de frana , saboti ) si mai ales la cele fara abs trebuie facuta o purjare completa a sistemului de franare si o reglare sau verificarea functionarii repartitorului.

1.- este un fenomen normal mai ales la autoturismele dotate cu saboti , in termeni populari asa fac toate in functie de pilotul de la volan si piciorul acestuia
« Ultima Modificare: 28.Oct.2018, 08:52:07 p.m. de Iulian V1.6 »
  • Vitara 1.6
 

Offline wolfin

Re: Despre frane si franare
« Răspuns #33 : 28.Oct.2018, 09:15:28 p.m. »
1. Eu ma gandeam ca sunt mai folosite de sunt incalzite.
2.imediat fupa revizuire am facut un drum lung. Eu in fata..sotia in spatele meu...copilul..in dreapta....bagajul pus tot pe stanga...roata stanga spate a compensat dezechilibrul de greutate.
3. Dupa revizuire am trecut itp ul la un cunoscut. Discutia incepe..te rog directia si franele la sange.
  • vitara 2016 1.6 4wd pasion + pegas 3120 din 80 si ceva reconditionat. Urmeaza si un 2020
Vitara pasion 1.6 allgrip benzina
 

Offline Iulian V1.6

Re: Despre frane si franare
« Răspuns #34 : 29.Oct.2018, 10:30:50 a.m. »
Eu nu am trecut   ITP -ul cu masina noua ,  "softul " ma oprit pe stand pentru reverificare.
A venit reprezentatul RAR si a constatat si el neconformitati la sistemul de franare ( masina noua si in garantie )
L-am rugat sa faca proces verbal sa ma duc cu masina la uzina poate asa rezolva uzina ceea ce nu rezolva service autorizat dealer de masini noi .
Am schimbat tot ce am gasit nefunctional pe banii mei , cu reprezentata urland la mine ca am pierdut garantia ca vor face proces verbal si ----- blablablauri  pana cand leam dat hartia de la RAR cu neconformitatile gasite pe standul de probe.

Parerea mea este ca cine vrea sa se stie in siguranta sa verifice ce fac " dealer-ii autorizatii " in masura in care pot .Te duci la "autorizati" cu o problema si pleci cu alta . personal imi este frica de ce fac astia sub autoritatea ca sunt reprezentati si autorizati marca .

  • Vitara 1.6
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Despre frane si franare
« Răspuns #35 : 29.Oct.2018, 10:33:52 a.m. »
Poți pune te rog o copie după constatare?

Offline ...

Re: Despre frane si franare
« Răspuns #36 : 29.Oct.2018, 10:42:58 a.m. »
ITP la Masina noua?
 

Offline Iulian V1.6

Re: Despre frane si franare
« Răspuns #37 : 29.Oct.2018, 11:48:23 a.m. »
@rexkrokiDAU
O sa caut , au cam trecut ceva ani de atunci .

@cad
Masina de 2 ani nu mai e considerata masina noua ?
  • Vitara 1.6
 

Offline ...

Re: Despre frane si franare
« Răspuns #38 : 29.Oct.2018, 11:52:53 a.m. »
Dupa 2 ani, eu zic ca nu mai e noua. Daca a mai stat anterior la dealer luni de zile, deja e batrana. :) E o vorba: masina pierde serios din valoare din clipa in care ai iesit cu ea din curtea dealerului.
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14405
  • Thanked: 3400 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Despre frane si franare
« Răspuns #39 : 04.Feb.2022, 04:11:05 p.m. »
Am gasit o descriere a sistemelor de franare care merita mentionata.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: Flint Beastmood