Autor Subiect: Resincronizare TPMS  (Citit de 721 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Mmarza

Resincronizare TPMS
« : 05.Iun.2023, 05:06:15 p.m. »
Pana iarna aceasta am folosit simulatorul TPMS achizitionat de la colegul de pe forum pentru un set de 4 roti cu cauciucuri de iarna.
Fast-forward pana ianuarie, cand a venit un set de 4 senzori de pe Aliexpress, care s-a sincronizat cu suzy (a disparut mesajul Service TPMS) dar in menu nu mi-a aratat vreodata presiunea (totusi, cand am facut pana, am primit mesajul Low pressure).

De cateva saptamani, am schimbat setul de iarna cu cel original de vara (cu senzorii originali), dar nu mi-a mai disparut mesajul "Service TPMS" cu toate ca am mers muuulti km de atunci.

Am incercat inclusiv resetarea senzorilor (long press in meniul unde arata persiunea in roti), am incercat si un relearning tool EL-50448, dar nu am avut succes.

Pentru relearning tool, am folosit procedura gasita in manualul de service (atasament):

motor oprit si usi inchise - deschis usa sofer - ignition on (am incercat si cu usa deschisa dupa ignition on) - apasare 2 secunde buton usa sofer - apasare 2 secunde buton usa sofer - apasare 4 secunde buton usa sofer - (aici nu am primit vreun feedback de la masina cum am vazut la alte masini pe youtube gen claxon/flash becuri etc) - folosire unealta roata fata stg - spate stg - spate dr - fata dr - ignition off



Cred ca am incercat de peste 15-20 ori.


"scula":


Any thoughts? Multumesc!
 


 
  • Vitara 1.6 passion Silky Silver
 

Offline teutzue

Re: Resincronizare TPMS
« Răspuns #1 : 05.Iun.2023, 05:19:12 p.m. »
Ce varsta au senzorii de pe anvelopele de vara?
Se apropie de 10 ani?
  • Yaris Cross HEV 2024, Mitsubishi Colt 1.5 Ralliart 2009, 150 cp
Ex: S-Cross 2013, Mitsubishi Colt 1.1
 

Offline Mmarza

Re: Resincronizare TPMS
« Răspuns #2 : 05.Iun.2023, 05:21:47 p.m. »
intr-o luna implinesc 5 anisori :)
  • Vitara 1.6 passion Silky Silver
 

Online Hms

Re: Resincronizare TPMS
« Răspuns #3 : 05.Iun.2023, 05:38:14 p.m. »
Incearca sa faci cum spune Catalin aici
  • Suzuki Baleno 1.2 HYBRID B-TOP
 

Offline Mmarza

Re: Resincronizare TPMS
« Răspuns #4 : 05.Iun.2023, 05:42:41 p.m. »
acest simulator am folosit de 5 ani si procedura aceasta am folosit-o inclusiv pentru sincronizarea senzorilor de pe Aliexpress si nu a mers din pacate cu cei originali
  • Vitara 1.6 passion Silky Silver
 

Online Hms

Re: Resincronizare TPMS
« Răspuns #5 : 05.Iun.2023, 05:51:51 p.m. »
Eu am cumparat 4 roti cu cauciucuri de iarna si senzori (vanzatorul spune ca sunt originali). Le-am montat apoi dupa circa 10 km am primit si eu mesajul. Am cumparat simulatorul si am facut cum spune Catalin in acel video si totul a revenit la normal. Am pus acum doua -trei saptamani rotile de vara dar la mine senzorii au fost recunoscuti si pot vedea presiunea. La rotile de iarna nu am mai avut mesajul cu Service TPMS dar nu imi arata presiunea.
  • Suzuki Baleno 1.2 HYBRID B-TOP
 

Offline Mmarza

Re: Resincronizare TPMS
« Răspuns #6 : 05.Iun.2023, 05:54:08 p.m. »
a, deci cu senzorii pusi pe roti + simulatorul respectiv sa inteleg, nu doar procedura descrisa...
  • Vitara 1.6 passion Silky Silver
 

Online Hms

Re: Resincronizare TPMS
« Răspuns #7 : 05.Iun.2023, 06:02:26 p.m. »
Rotile le am cumparate de doi ani. Cand le-am pus in primul an am fost la reprezentanta si acolo au pus laptopul pe masina si cu un...aparat a trecut pe la fiecare roata. In cateva minute a terminat fetiscana aia treaba. Cand am verificat arata presiunea corect. Apoi in primavara am schimbat rotile de vara si au fost senzorii recunoscuti,. In toamna urmatoare am pus rotile de iarna si din nou nu au fost recunoscuti senzorii. Ca sa nu ma tot plimb pe la ei m-am hotarat sa cumpar simulatorul. A mers foarte repede cu butonul de la usa.iar cele de vara nu au avut probleme . Simulatorul l-am folosit numai la rotile de iarna. A disparut mesajul dar nu imi arata presiunea in roti. Cand am schimbat rotile de vara am scos simulatorul si dupa cativa km am verificat si  am vazut ca  imi indica presiunea la roti.
« Ultima Modificare: 05.Iun.2023, 06:16:39 p.m. de Hms »
  • Suzuki Baleno 1.2 HYBRID B-TOP