Autor Subiect: turbina NEW VITARA  (Citit de 5256 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cristidav

Re: turbina NEW VITARA
« Răspuns #30 : 11.Oct.2022, 08:33:53 a.m. »
Asta voiam sa zic si eu, au de pierdut timp, oarece stres cu piesele si munca gratuita (cand in timpul ala pe elevator ar putea sta alta masina).
In timp mai pierd si clienti, dar prostii nu se prind.
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline bekxy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1344
  • Thanked: 386 times
  • Gen: Bărbat
  • SX4 S-Cross '16 Spirit 1.4 4WD 6MT
    • Bucuresti
Re: turbina NEW VITARA
« Răspuns #31 : 11.Oct.2022, 10:34:07 a.m. »
Wrong.
Decontează de la Suzuki contravaloarea manoperei.
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Spirit 1.4 Boosterjet 4WD 6MT
 
The following users thanked this post: Dogy

Offline Dogy

Re: turbina NEW VITARA
« Răspuns #32 : 25.Ian.2023, 04:23:58 p.m. »
Nu e clar ca este o problema din moment ce ea nu se auzea si acum se aude? Mai ales ca joaca foarte serios. Eu ii pun sa accelereze o masina din reprezentanta iar daca se aude la fel nu am ce comenta. Dar din moment ce toata lumea m a indrumat sa schimb pe garantie atunci ii voi da in judecata si la anpc daca nu schimba. Nu fac reviziile la ei degeaba.

Cel mai simplu e sa-i pui sa completeze o fisa de constatare ca urmare a intrarii în service în care sa scrie negru pe alb ca turbina functioneaza în parametrii.
Pun pariu ca nu o vor face.

Iar reviziile le faci fix degeaba si pe bani multi cu speranta ca garantia este ceva respectat într-o tara de lumea a treia.
Pune si o filmare ca sa ai si o proba palpabila, la o adica.

PS: la Vitara 2019 a fost la un moment dat un lot de turbine cu probleme care au fost schimbate fara prea mare tam-tam din dorinta de a nu da rau la imagine - pe aici erau vreo 3 sau 4 colegi carora li s-au schimbat pe garantie.
A ta fiind la limita garantiei probabil ca încearca sa taraganeze ca sa se scape de tine.

Cand au fost schimbate turbinele la un lot de Vitara 2019 cu probleme? Care erau cei 3-4 colegi?

In cazul meu, mi s-a schimbat turbina, la 149.000 de km. S-a respectat garantia extinsa, fara comentarii - ciudat ca a mai avut cineva problema cu turbina, tot motor de 1 litru.
  • Suzuki Vitara Facelift 2019 1.0 Passion 5MT Allgrip
 
The following users thanked this post: enicky

Offline Zota Sergiu

Re: turbina NEW VITARA
« Răspuns #33 : 26.Ian.2023, 03:41:09 p.m. »
Fratemiu a avut si el tot la 60.000 km rulati aceeasi problema la turbina. Masinile au fost cumparate amandoua odata.

Deci a fost o problema de lot mai mult ca sigur. Prea mare asemanare ambele masini comandate in aceeasi zi livrate in aceeasi zi si vu aceleasi specificatii. Au aceleasi probleme atat la geamurile fata stg dr si ne am trezit si cu turbina. Deci este de lot.

Motor 1.0 MT ALLGRIP
  • Suzuki Vitara Facelift 2019
 

Offline enicky

Re: turbina NEW VITARA
« Răspuns #34 : 26.Ian.2023, 04:57:17 p.m. »
Fratemiu a avut si el tot la 60.000 km rulati aceeasi problema....
   Mai pot fi si coincidente. Daca te uiti la ale mele cum sunt lovite zici ca-i defect de lot : bara-fata-dreapta ambele. :-))
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline VictorN

Re: turbina NEW VITARA
« Răspuns #35 : 12.Feb.2023, 10:57:20 a.m. »
Sau poate e problema de fiabilitate. In fond  obținem aceleași performanțe dintr-un motor de 1 litru in 3 cilindri și unul de 1.5 in 4, ambele cu turbosuflanta și unul de 2 litri aspirat.
Cel de 1.0 muncește mai mult pt a scoate aceeași cai.
In timp, care va avea defecțiuni mai întâi/mai des?

Ce e bine e că suntem o comunitate mare și grație feedbackului fiecăruia ne vom face o idee solida despre cat de fiabile sunt motorizările.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

 
The following users thanked this post: cristidav

Offline Mmarza

Re: turbina NEW VITARA
« Răspuns #36 : 16.Feb.2023, 10:54:02 p.m. »
de aceea cele natural aspirate nu au moarte  :D
  • Vitara 1.6 passion Silky Silver
 

Offline ntire2000

Re: turbina NEW VITARA
« Răspuns #37 : 16.Feb.2023, 11:12:33 p.m. »
Foarte corecta observatia.

Spuneam acum 3 ani (nu mai gasesc postarea) ca atunci când o calc mai barbateste mi se pare ca motorul are un lag, foarte putin sesizabil dar îl are.
Acum, la al patrulea an de utilizare sunt aproape convins ca acest lag este dat de functionarea defectuoasa a turbinei (care da "sa cada în nas" cum spun unii) în anumite momente de sarcina (sau suprasarcina - ca în mod sigur ca a fost proiectata si asta la limita).
Lag-ul este tot mai sesizabil la reprize de accelerare în forta - se simt foarte clar pierderi de putere pe fractiuni de secunda si tare ma tem ca o sa cer si eu o diagnoza a acesteia ca sa vad daca nu e cazul sa fie înlocuita.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Dogy

Re: turbina NEW VITARA
« Răspuns #38 : 22.Feb.2023, 01:35:33 p.m. »
Daca nu-ti da nicio eroare in bord sau la diagnoza, nu ti-o schimba nimeni. Trebuie sa mergi cu ea pana cedeaza :)
Si eu aveam senzatia ca mi-au "murit" niste cai, inainte da apara prima data eroarea din bord - check engine+cruise control temporary disabled. Dar nu m-am gandit ca e de la turbina, pur si simplu am zis ca e uzura motorului.
  • Suzuki Vitara Facelift 2019 1.0 Passion 5MT Allgrip
 

Offline ntire2000

Re: turbina NEW VITARA
« Răspuns #39 : 22.Feb.2023, 02:56:57 p.m. »
Stiu, dar mai am 3 ani de garantie extinsa în care o sa-i dau talpa. 
Daca e bolnava, într-un final va crapa. :D
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: Dogy