Autor Subiect: Revizia la Suzuki  (Citit de 12810 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline unde

Re: Revizia la Suzuki
« Răspuns #20 : 03.Sep.2009, 12:28:54 p.m. »
 Metabond nu fabrica uleiuri de motor, ci aditivi de ulei. Nu am incredere in aditivii astia minune pentru ca nu stiu ce contin. In schimb folosesc aditivul de la Liqui-Moly cu bisulfura de molibden (MOS2) Acesta e un aditiv cunoscut de peste 50 de ani si e mentionat si in cartea lui Petre Cristea - Arta de a conduce automobilul. Este si mai ieftin, cam 25 - 30 de RON flaconul. Eu pun jumatate din cantitatea recomadata la LM.
 5W30 mi se pare cam subtire pentru caldurile care inca mai sint. Eu folosesc Motul 8100 X-cess 5W40.
 Pentru a afla cam ce uleiuri intra in masinile noastre (nu neaparat Motul) si cam ce cantitati, e bun link-ul asta:
http://www.ew2.lubesinfo.com/login.asp?sc=1323
Suzuki Jimny 1.3i 2004
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8032
  • Thanked: 260 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: Revizia la Suzuki
« Răspuns #21 : 03.Sep.2009, 03:00:33 p.m. »
Eu am pus in continuare uleiul cu care a venit masina(nu ma refer aici la Shell)5w30.Poate la urmatorul, da o sa-i pun 5w40.Jimny-ul meu nu sta prin oras(bucuresti) decat in proportie de 2 %.In rest in zona Nehoiu/Patarlagele.
Go Terios!!!:)
 

Offline mariuspavel

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 44
  • Gen: Bărbat
Re: Revizia la Suzuki
« Răspuns #22 : 05.Sep.2009, 08:28:43 p.m. »
Dupa cum vad din experienta voastra, tot firmele de ulei  de motor cu traditie sunt de recomandat, si cred ca deocamdata nu fac experiente pe motorul meu, si raman la castrol 5w40 cu care a venit masina.
Multumesc, pentru lamuriri.
 

Offline tau

Re: Revizia la Suzuki
« Răspuns #23 : 16.Oct.2015, 10:30:01 p.m. »
Azi am facut revizia de 1 an - 8350km - la Royal Motors (Pitesti):

- verificat jocuri la roti / articulatii.

- verificat si suflat filtrul de aer - intrucat era destul de curat, nu s-a impus inlocuirea lui.

- schimbat uleiul (Suzuki full synthetic 0W20) si filtrul de ulei.

- verificat  functionarea - cuplarea / decuplarea - sistemului 4x4.

- verificarea presiunii in anvelope.

- inspectia anuala a caroseiei (pentru garantie).

"Plusuri"

- am fost foarte placut impresionat de atitudinea prietenoasa si cooperanta a personalului, pe toata durata procesului de revizie: programarea (facuta chiar de persoana care mi-a vandut masina), receptia masinii si intocmirea actelor, revizia propriu-zisa, plata facturii si predarea masinii.

- pe toata perioada reviziei, am putut sta langa masina.

- mecanicul - un tip foarte ordonat, avea o tinuta curata si ingrijita - a lucrat destul de atent si curat. din momentul in care s-a apucat de treaba, a folosit manusi de unica si lavete curate....! mi-a raspuns intr-un mod foarte amabil la toate intrebarile pe care i le-am adresat.

- desi s-a folosit spary pentru indepartarea uleiului scurs pe puntea fata, nu mi s-au facturat ... "consumabile revizie"!

- PRETUL - MULT, MULT MAI MIC decat la Autonet si Radacini - unde sunasem in prealabil sa cer o cotatie pentru aceasta revizie.

Cu toata benzina pe care am consumat-o pe cei 224km facuti, am iesit CU MULT mai ieftin decat as fi platit in Bucuresti.


"Minusuri"

Chiar nu am...!


Ca atare, din puctul meu de vedere, au nota 10!

Imi doresc - si sper - ca si la reviziile urmatoare, sa am parte de aceeasi atitudine si de aceleasi servicii ireprosabile.
  • Jimny, Vitara S, New Jimny
 
The following users thanked this post: lucianer

Offline shpeedy

Re: Revizia la Suzuki
« Răspuns #24 : 16.Oct.2015, 10:52:51 p.m. »
Interesant...
De obicei, mai mergeam dincolo de Pitesti, la Marshal Rm. Valcea pentru revizia la SX4, dar - daca asa stau lucrurile - poate n-ar fi rau sa le cer si lor o cotatie...

Ai cumva idee daca au program la service si sambata?

Thx!

Sent from my X8 using Tapatalk

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline tau

Re: Revizia la Suzuki
« Răspuns #25 : 16.Oct.2015, 11:39:58 p.m. »
Da, chiar azi i-am intrebat si mi-au raspuns ca la service au si Sambata program - daca nu ma insel, pana la ora 15.
  • Jimny, Vitara S, New Jimny