Autor Subiect: Senzori parcare OEM cu afișaj în panoul de bord  (Citit de 1629 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline DanDanDan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti
Senzori parcare OEM cu afișaj în panoul de bord
« : 27.Iun.2018, 12:16:04 p.m. »
Salutare,

Am o intrebare pentru utilizatorii mai experimentati de Suzuki:
in momentul cand intra in functiune senzorii de parcare apare pe ecranul de langa vitezometru o masinuta in care vezi cat de aproape esti de diferite obstacole de langa masina, se poate transfera imaginea pe ecranul principal (din consola centrala)?
Spun acest lucru ca este foarte incomoda folosirea acelui ecran micut in timpul manevrelor de parcare?
Am vazut la alte marci ca este folosit ecranul principal.

PS: am cautat prin topicuri dar nu am gasit ceva asemanator.

Multumesc
  • Vitara S 2WD MT - RED
 

Offline McLeod

Re: Senzori parcare OEM cu afișaj în panoul de bord
« Răspuns #1 : 27.Iun.2018, 12:46:50 p.m. »
Pe ecranul principal apare imaginea de la camera de marsarier. Deci nu cred ca este posibil.
  • Suzuki Vitara, AllGrip, AT, 1.6 Benzina
 

Offline jupanul1

Re: Senzori parcare OEM cu afișaj în panoul de bord
« Răspuns #2 : 27.Iun.2018, 12:48:50 p.m. »
Nu, nu se poate ce vrei tu. Tot ce primești e camera de marșarier ecranul unității multimedia. Dacă unitatea e boot-ată complet, pune și dungile alea colorate peste, dacă nu... nu.

Din păcate sistemul de infotainment livrat de Suzuki pe gama actuală este cumva rupt/izolat de restul mașinii. Are doar informații despre viteză și dacă ai farurile aprinse sau nu, ca un casetofon (auzi, casetofon... :-))) auto obișnuit.
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 

Offline DanDanDan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti
Re: Senzori parcare OEM cu afișaj în panoul de bord
« Răspuns #3 : 27.Iun.2018, 01:02:50 p.m. »
Multumesc de raspunsuri.
M-am lamurit.  :)
  • Vitara S 2WD MT - RED
 

Offline cornel40

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
  • Gen: Bărbat
    • Bucharest
Re: Senzori parcare OEM cu afișaj în panoul de bord
« Răspuns #4 : 19.Apr.2023, 11:51:06 p.m. »
Salutare,

Stiu ca s-a mai postat ceva asemanator, asa ca daca nu ma incadrez unde trebuie, rog moderatorul sa mute postul.
Pe Vitara Passion, asa cum stiu cei mai multi, nu se pot monta senzori OEM sau AM integrati in bord.

Sunt curios daca Passion are ceva optiuni in bord referitor la senzorii de parcare sau daca acestia se activeaza din ECU/soft.

Din ce am citit, exista un kit OEM cu senzorii originali pe fata si am gasit si o schema de montaj, dar nu este prea detaliata.
La Suzuki accesorii, pot fi gasiti senzorii fata / spate cu codurile aferente, dar probabil doar pentru inlocuire senzori deja defecti.

https://www.manualslib.com/manual/2891864/Suzuki-990e0-54p56-010.html?page=13

Kitul senzori fata - https://intormoto.it/suzuki/1545-kit-sensori-di-parcheggio-suzuki-990e0-68p53-000.html

Masina urmeaza sa fie livrata, din cauza asta intreb. O sa-mi monteze senzori AM pe spate de la reprezentanta, insa era bine de stiut daca merg integrati si OEM montati dupa achizitionare.
  • Vitara 1.4 Mild Hybrid
 

Offline enicky

Re: Senzori parcare OEM cu afișaj în panoul de bord
« Răspuns #5 : 20.Apr.2023, 12:59:24 a.m. »
   Logic ar fi sa nu mearga, altfel ar fi pus si pe spate tot oem.
Si daca ar merge, din experienta personala ei refuza sa pune ceva pe masina, chiar daca se gaseste pe o echipare superioara.
  Tot din experienta iti pot spune ca senzorii oem sunt mai "slabi" decat cei am, adica au sunetul mai slab(muzica il acopera usor), se activeaza mai aproape de obstacol decat cei am, iar la mine cand se activeaza senzorii am, se opreste radioul, ceea ce la oem nu se intampla. Asa ca nu-i mare problema ca n-o sa ai pe fata. De altfel, poti sa pui pe fata si am, daca consideri necesar si sigur sunt mai ieftini.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip