Autor Subiect: Probleme conectare ODBII Suzuki Grand Vitara 1.9ddis  (Citit de 560 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline GMC2022

Probleme conectare ODBII Suzuki Grand Vitara 1.9ddis
« : 05.Ian.2023, 01:37:04 p.m. »
Salutare grup !
Sunt posesor de Suzuki Grand Vitara 1.9ddis anul 2011 ( euro5 ) Mașina merge ok ( zic eu ) nu are bericuri aprinse in bord 🙂
Problema este ca nu se conectează cu testerul sub nici o forma ( permite conectarea cu obd2 versiunile de China , dar care nu spun mai nimic despre mașina ) in schimb cu un tester performant nu vrea de nici un fel
Am încercat la mai multe service uri cu diferite testere și nimic

Suspectez ca are intrerupt vreun fir între mufa obd și calculatorul mașinii
Dacă cineva a întâmpinat aceasta problema și a rezolvat o cumva sau are vreo schema electrică cu legătura dintre mufa obd și ECU aștept răspuns
După capul meu consider ca se conectează la obd 2 de China prin interfața Can dar prin k-line nu vrea
  • GRAND VITARA 2010
 

Offline kellogs

Re: Probleme conectare ODBII Suzuki Grand Vitara 1.9ddis
« Răspuns #1 : 05.Ian.2023, 09:03:42 p.m. »
Salut,

Dar prin CAN pe diversele testere performante vrea ?
simulatoare TPMS, pentru Suzuki si nu numai - https://spooftpms.com
adaptoare lumini frane/semnalizare SUA (rosu/rosu) -> EU (rosu/portocaliu) - https://rearlightsbox.eu/
 

Offline GMC2022

Re: Probleme conectare ODBII Suzuki Grand Vitara 1.9ddis
« Răspuns #2 : 05.Ian.2023, 09:33:47 p.m. »
Nu se conectează …. Vede doar SRS , 4WD și IMMO ….la restul zice ca nu este echipata …nu vede ECU nu vede TCM …ABS ….nimic
  • GRAND VITARA 2010
 

Offline Hoinar

Re: Probleme conectare ODBII Suzuki Grand Vitara 1.9ddis
« Răspuns #3 : 06.Ian.2023, 11:09:44 a.m. »
Ca sa vezi ca este ok, mergi la reprezentanta sa puna testerul lor pe ea. Daca se conecteaza este ok si problema este din ceea ce ai tu.
Si eu am un GV2 din 2006 si cam face figuri la conectare. Adica .. acelasi soft, aceiasi interfata OBD, dar conectate pe rand la 2 dispozitive Android. Pe telefon vede tot, pe tableta, vede doar jumatate din calculatoare si ceea ce apare este cu valori gresite.
Explicatie .. nu am :)
  • Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Hybrid 2021 Passion, Suzuki Grand Vitara 3, 2L benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!