Autor Subiect: Suzuki Jimny Cabrio  (Citit de 9592 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline jimny guy

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
  • Gen: Bărbat
  • voinicu' Suzila
Re: Suzuki Jimny Cabrio
« Răspuns #20 : 09.Iun.2010, 11:48:23 a.m. »
Multumesc frumos.

Scuze pentru intarziere. Serviciul.

Toate cele bune.
 

Offline hugbear

Re: Suzuki Jimny Cabrio
« Răspuns #21 : 12.Sep.2011, 10:42:32 p.m. »
De la Wikipedia citire (http://en.wikipedia.org/wiki/Suzuki_Jimny):
Citat
In 2009 Santana Motor of Spain stopped the agreement with Suzuki to make the Canvas Top version, which since then is no longer available. In 2011 Santana Motor went bankrupt. The Souza Ramos Group of Brasil, who used to make Mitsubishi cars under license, will start manufacturing the Suzuki Jimny in 2012 in Brasil to compensate the lost of production capacity from Santana Motor. It is not known yet if the Canvas Top version will be manufactured also in Brasil. Since 2009, in some countries like Spain, Suzuki no longer support the cars that were manufactured by Santana Motor, arguing that they are not Suzuki cars but Santana's cars (although the were sold by Suzuki and they only have the Suzuki brand on them). Therefore, the Canvas Top version of the Jimny is no longer supported by Suzuki and with the disappearance of Santana they are no longer supported by any company in Spain.
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline Icelemon

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
  • Gen: Bărbat
    • Târgoviște
Re: Suzuki Jimny Cabrio
« Răspuns #22 : 04.Nov.2017, 04:24:37 a.m. »
Salutare colegi...
   Haideți să revitalizăm puțin topicul acesta. E ceva timp de când nimeni nu a mai spus nimic de niciun cabrio.
Între timp mi-am luat eu unul și nu știu de ce anume să mă apuc prima dată la el. Aș merge la un service specializat de mașini 4x4.
   Nu am nicio cunoștință în domeniu mecanică auto, sunt doar un simplu conducător categoria b de vreo 17 ani...
Am vrut modelul acesta datorită faptului că mersul vara la munte, in natură e deosebit de spectaculos într-un cabrio și nu orice fel de cabrio ci o legendă off-road...
   Am multe întrebări dar ceea ce mă interesează acut este o inspecție tehnică riguroasă, de schimbat tot ce e de schimbat lichide de completat, electrica de reparat și lipsuri de completat... :happy:
  • Suzuki Jimny Cabrio 2006.
 

Offline ioan_o

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Sebes
Re: Suzuki Jimny Cabrio
« Răspuns #23 : 28.Dec.2020, 03:18:24 p.m. »
Buna.
Mi-am adus si eu de curand un cabrio hard top din austria (bine, mi l-a adus un "profesionist"), cam vechi - 2000 - dar se prezinta destul de bine zic eu. Si acum o sa pun doua intrebari de novice total:
1. Stie cineva (un filmulet sau un document scris si cu scheme ar fi minunat) cum se deschide partea din fata, deasupra soferului? am vazut cele 4 "cleme", doua fata doua spate, dar mi-e teama sa umblu la ele, ca poate nu le mai pot inchide.
2. Cunoasteti vreun service care, la nevoie, sa schimbe hard topul cu un soft top? tot ce am gasit eu pe net eu un totorial pe youtube, si anume dar nu m-as risca.
Multumesc
  • Jimny 2000